Mokré skvrny na stropě při dešti: Máte si dělat starosti?

Plíseň v koupelně

Sice u nás moc neprší, ale když začne, stojí to někdy za to. Obvykle máme po celý rok určitou dávku hrozného klimatu, ale v zimních měsících se to může skutečně projevit. Jednou z věcí, která může být obzvláště nepříjemná a vskutku znepokojující, je opakující se sychravost. To zpravidla zahrnuje vlhká místa na příčkách, která se neustále objevují, když začne pršet. Měli byste se však stresovat při vzniku takové vlhkosti? Jsou vlhké skvrny na příčkách jasným znamením, že něco není v pořádku?

Nesouvislé skvrny, které se objevují pouze v jedné oblasti, znamenají, že jste vlastníkem pronikající vlhkosti. Skutečnost, že se tyto vlhké skvrny jakoby objevují nebo se stávají hroznějšími, když prší, by toto určení ještě více posílila. Pronikající vlhkost nastane, když deformace vnějšího povrchu vašeho domu umožňuje vodě proniknout do interiéru. Tento úsek vody se při lijáku zřetelně zvětšuje, protože do defektu vniká více vody. Abyste tento problém pochopili a zastavili objevování vlhkosti a způsobování problémů uvnitř vaší nemovitosti, musíte udělat dvě věci:

  • Najděte nedokonalost na exteriéru svého majetku
  • Opravte nedokonalost na exteriéru svého majetku

To je skutečně způsob, jak rozplést vstupující problémy. Chcete zastavit problém u jeho zdroje. Pokud se vám nepodaří problém přesně vyřešit, bude problém pokračovat.

 

Vyhledání příčiny vlhce vypadajících míst na stěnách

Existují dva způsoby, jak budete moci rozpoznat příčinu vstupujícího vlhka. Prvním z nich je provést vlastní posouzení exteriéru. Třeba nejdete problém bez odborné pomoci. Jako další alternativou je najmout si zkušeného odhadce vlhka nebo firmu zabývající se utěsňováním vlhka.

Obvykle se i doporučuje objednání u specialistů, ale raději se zkuste porozhlédnout sami a opravit i daný problém. Většinou si běžný kutil vystačí sám a vyjde ho to mnohem levněji! Věřte, že má smysl začít a najít problém sami – máte možnost se něčemu přiučit.

Nejčastější příčiny a na co se zaměřit

Nejdříve se podívejte na zóny, kde se v interiéru objevují vlhká místa. Je výjimečně pravděpodobné, že se vlhkost dostává ze srovnatelné oblasti venku. Voda bude buď pronikat na stejném místě, nebo je možné, že deformace může být více nahoře na zdi. V takovém případě může voda stékat po vnitřní straně dutiny a přemosťovat se níže. Níže uvádíme několik běžných absencí, které je třeba hledat na vnějších přepážkách:

  • Poškozené cihly
  • Stará opotřebovaná nebo poškozená krytina
  • Poškození venkovní omítky
  • Starý venkovní kamenický nátěr

Další častou příčinou úniků vody jsou absentující střechy. Pokud problém pochází ze základní střechy, mělo by to být zřejmější. Často je to proto, že vlhkost je obvykle patrná ve stropech a příčkách místností v patře. Měli byste však zvážit i nižší úrovně střech. Zde byste měli zkontrolovat, zda se objevují příznaky:

  • Rozbité a posunuté hřebenáče
  • Rozbité a posunuté tašky

V neposlední řadě byste se měli podívat také na těsnění kolem oken a dveří. Hledejte zjevné známky opotřebení. Jakmile jste rozpoznali problém, který je příčinou vašeho problému, měli byste se rozhodnout, jak jej vyřešit.

Uděláte si sami? Nebo si najmete odborníka? Obvykle zcela závisí na vaší úrovni jistoty a zkušeností. Na seznamu máte jen pár možností, které může bez námahy provést jako majitel nemovitosti. Jako je například vyspravování, nanášení nátěrů na zdi nebo nahrazení starých poškozených cihel. Na druhou stranu větší práce, jako jsou opravy omítek a větší opravy střech, budou pravděpodobně vyžadovat pomoc odborníka.

Co když se vám nepodaří závadu odhalit?

V řadě případů může být nalezení problému způsobujícího vlhkost jednoduché. Jak jsme již řekli, v případě, že se zobrazí některá z výše uvedených absencí, může být zřejmé, co je příčinou problému. V každém případě tomu tak často není neustále. Při několika případech nejsou problémy způsobující vlhkost tak jednoznačné.

V takovém případě byste měli zvážit přivolání odborníka na vlhkost. Tato výhoda je obvykle spojena s malými náklady. V dlouhodobém horizontu vám však ušetří kritický čas a peníze. Pokud se vstupující vlhkost odstraní bez ošetření, může v dlouhodobém horizontu způsobit další skutečné problémy. To může zahrnovat vnitřní problémy, jako je dekorace. Může však také zahrnovat více skutečných dlouhodobých problémů se základními součástmi vašeho majetku.

Vlhkost vede ke vzniku tvarů, a jakmile se určité druhy tvarů začnou vyvíjet, mohou se velmi rychle rozšířit. To může mít destruktivní dopady na pohodu v důsledku vdechování spor plísní. Z těchto důvodů je lepší rozpoznat problém dříve než později. Jakmile budete vědět, o jaký problém se jedná, podniknete vhodnou aktivitu k opravě deformace a zastavíte výskyt vlhkých míst na vnitřních stěnách.

Chcete-li objevit skvělého geodeta, doporučujeme využít srovnávacího benefitu. Na internetu jich existuje několik a jeden z nich, který se nám obzvlášť líbí, se jmenuje Bark. Tato výhoda porovnává citace z okolních geodetů. To znamená, že získáte mnoho recenzí a ušetříte na ceně. Co je skutečně mnohem lepší, je to, že společnosti vědí, že soutěží o recenze, takže mají tendenci soutěžit o cenu. To může znamenat pozoruhodnou rezervu finančních prostředků na náklady na další zakázky.

V dnešní době mají konečně všechny firmy profily. To znamená, že si prohlédnete práci od dané firmy a uvidíte všechny jejich minulé recenze. Nabídky jsou nezávazné, takže nejste nuceni je přijmout, což z nich činí úžasný způsob, jak snížit náklady na tento druh práce

A nakonec…

Jak budete moci vidět, vlhce vypadající skvrny na příčkách jsou obvykle známkou vstupu vznikajícího promočení. Skvělou zprávou je, že promáčení je velmi jednoduché identifikovat. Často je také velmi jednoduché se s někým poradit. Mnohá internetová fóra jsou zaměřena na takovéto problémy, které může provést majitel domu sám, nebo ho dokonce může provést řemeslník ze sousedství.

Existuje několik prací, která budou vyžadovat pomoc odborníka. Ale v závažném případě stojí za to zaplatit za odbornou pomoc, protože včasné vyřízení bude na mnohem levnější, než když se problém zhorší a pak se už vůbec nedoplatíte!

Zdroje info: thedampbuster.com, bydleni.cz

Náhledové foto: Pexels