Úžeh od slunce a praskání bobulí jako hrozba pro úrodu hroznů

Pro pěstování hroznového vína jsou potřeba správné podmínky a výběr vhodné odrůdy. Kromě zkušených vinařů se do pěstování pouští i mnoho zahrádkářů, kdy odměnou jsou voňavé plody domácího stolního vína, které bývá ke sklizni koncem léta až začátkem podzimu. Slibnou úrodu hroznového vína však může překazit hned několik různých komplikací, jako jsou například úžeh od slunce nebo praskání slupky.

Úžeh hroznů od slunce

Sluneční úžeh hroznů je nepříjemným problémem, který může pokazit jinak velmi slibně a krásně vypadající úrodu. Typické je to hlavně ve chvílích, kdy dochází k výraznějšímu střídání počasí. Například, kdy po chladnějším a deštivém období najednou přijdou sucha a vysoké tropické teploty. Vysoké teploty a silné záření následně mohou mít za následek, že se hrozny začnou scvrkávat, zbarvovat se více do hněda a zasychají. Poškození je bohužel poměrně rychlé a objevuje se již do 24 hodin po vystavení extrémních podmínek. Při ještě delším suchu může uschnout celý hrozen včetně stopky.

Jak se bránit proti slunečnímu úžehu hroznů?

Vzhledem k tomu, že je tento problém hodně vázán hlavně na počasí, je nutné myslet na maximální prevenci. Vy sami však můžete udělat jednoduchých opatření, s jejichž pomocí trochu snížíte riziko poškození. Stolní odrůdy hroznů jsou totiž kvůli větším bobulím o něco náchylnější v porovnání s vinařskými odrůdami. Důležitý tak je výběr vhodné stanoviště. Velmi pomáhá také ponechání listů, které budou zakrývat bobule a bránit tak jejich přehřívání. Odlistění tak nechte až do fáze, kdy budou bobule měkké.

Foto: Pixabay

Praskání slupek hroznového vína

K praskání slupek dochází zase při opačných extrémech počasí. Tedy s deštivém období, kdy je nadbytek srážek a bobule nestačí pojmout velké množství vody, což vede právě k praskání slupky. Pokud je počasí chladnější, nejde o tak velký problém, ale špatná je především kombinace vyšších teplot a velkých srážek. V určité míře je praskání bobulí také záležitostí odrůdy.

 

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/praskani-bobuli-a-uzeh-hroznu-stolni-vino-vinna-reva-v-zahrade-31004.html a https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/reva-vinna/proc-v-lete-hrozi-uzeh-hroznu-a-proc-bobule-praskaji/

Náhledové foto: Pixabay