Jak na zahradě bojovat proti nebezpečnému suchu

hadice

Úbytek vodních srážek a stále rostoucí teploty v období léta, to jsou problémy, které sužují nejen zahrádkáře, kteří se v době parna snaží zavlažovat svoje zahrádky. Zdá se však, že se jedná o problém, který jen tak nezmizí, a naopak bude rok od roku palčivější. Je proto na místě uvažovat o tom, jak zahradu zalévat co možná nejefektivněji.

Zalévání pitnou vodou není třikrát rozumné

Nejrůznější zavlažovače, které jsou připojené na zdroj pitné vody, nejsou zrovna ideální volbou pro zalévání vašich květin. Voda z vodovodu, která nemá pro zalévání optimální teplotu, je navíc i plná dusičnanů a chloru. Nejenže je takové zalévání drahé, ale je pro výživu květin a dalších rostlin také zcela nevhodné.

Ani studniční voda nenabízí pro zalévání květin dobré podmínky. Voda je studená a hodit se může spíš na zalévání skalniček, oleandrů apod. Studniční voda bývá navíc tvrdá a obsahuje velké množství vápníku což je pro některé rostliny na vaší zahradě poměrně nevhodné.

zalévání

Foto: Pixabay

Efektivní zalévání

Zalévání pomocí dešťové vody nachytané v barelech nebo sudech je pro zavlažování ideální. Dešťová voda má totiž ideální vlastnosti z hlediska teploty i měkkosti. V neposlední řadě je tato voda zdarma. Květiny či rostliny vždy zaléváme ke kořenům a nikdy přes listy. Druhou možností je využití vody z blízkého rybníčku nebo jezírka.

Krátké, avšak důsledné zalití má větší význam než mírné kropení vodou během celého dne. To platí především v létě, kdy vysoké teploty mírnou zálivku hned odpaří. Pokud potřebujete některé záhony zavlažovat více, využijte kapkové závlahy, která se dá instalovat v různých rozměrech a podobách. Její výhodou je, že vodu přivádí přímo ke kořenům. Přítok vody je v jejím případě uvolňován přímo do zeminy, která posléze rostliny dobře vyživuje. Podobnou alternativou jsou tzv. průsakové hadice nebo zavlažovací vaky.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zmirnit-sucho-na-zahrade-30000719.html

https://www.floranazahrade.cz/aby-zahrada-fungovala-jak-spravne-zalevat/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.