Tento tajný tip od babiček na úklid vám zaručí klidné víkendy

Úklid

Po dlouhém pracovním týdnu je úklid poslední věcí, na kterou je třeba myslet. Ale pokud jste někdo, kdo se nedokáže uvolnit, dokud není vaše domácnost bez poskvrnky, je to úkol, který je třeba přijmout. Nynější průzkum odhalil, že sobota je nejčastějším dnem, kdy se uklízí, a až do nedávna jsem k tomuto táboru patřila i já – ale nyní už ne.

Pravidelný úklid
Zdroj: Foto Pixabay

Poslouchejme svoje předky, mají spoustu zkušeností

Když jsem vyrůstala, poslouchala jsem různé příběhy a rady od babičky. Pokaždé se mi snažila vštípit, že by se mělo uklízet úplně každou sobotu. Když jsem se přestěhovala do svého bytu, můj plán úklidu byl následně nastaven na konec týdne. Později jsem si babičce stěžovala, že mám polovinu soboty pryč, a navíc jsem úplně vyčerpaná. Naše babičky a dědečci jsou většinou již v důchodovém věku, proto mají úplně jiný časový plán a na věci pohlíží z jiného úhlu!

Když se pracovní týden uzavírá, úklid je pravděpodobně poslední věc, kterou musíte udělat, ale tím, že se do něj pustíte hned a úkoly vypracujete, rychle se přes ně přehoupnete. Nemáte celý sobotní den na to, abyste se úklidem trápili, takže ho rychle překlenete a jdete spát s dobrým pocitem na srdci. Do dalšího rána se probudíte a konec týdne je váš, abyste si odpočinuli a ocenili ho. A věřte mi, že už nikdy nebudete litovat, že jste se probudili do uklizeného domova.

Úklid domova je půl zdraví

Úklid je pro mě lvím přínosem, ale když pokaždé nadejede ten páteční den, kdy se má začít s úklidem, měla jsem co dělat, abych se zvedla z křesla, ale babička měla pravdu. Poté, co jsem uspořádala můj úklidový playlist a dostala se do pohybu, nejenže mi práce ubíhá pod rukama (a především mám vždy velkou radost z čistého prostoru), se mi náhle i lépe a snadněji spalo, a pracovala jsem potom i rychleji.

Bylo to malé noční cvičení s vlastní formou melatoninu. Nejlepší je, že úklid můžete dělat i při filmu, a s partnerem se u toho náramně pobavíte (teda, pokud máte smysl pro humor) nebo sblížíte. A v zásadě to není třeba dělat ani v pátek. Moje neuvěřitelná rada zní: Vyberte si den, při kterém zrovna vynesete i odpadky do popelnice — tím pádem všechen ten úklid, špína atd. se nekumuluje ve vysavači nebo v nádobě. Taky se takto zbavíte prachu a pokud jste alergičtí, pomůže vám to v rámci dýchání.

Tento plán na všední dny plním už několik měsíců a opravdu mi změnil život. Úklid je neoddiskutovatelný a měl by se provádět pravidelně. Ovšem uspořádání toho, jak a po čem ho provedete, vám umožní odpočívat a vážit si konce týdne, a nakonec si odpočnete a víkend bude celý jen váš!

Zdroj: apartmenttherapy.com, bydlimeutulne.cz

Náhledové foto: Pixabay