Jak zjistit, zda máte na zahradě klíšťata?

klíště

Klíšťata, která patří mezi nebezpečné parazity, se mohou objevit nejen v lese, ale i na vaší zahradě. Tam jsou rozhodně nevítanými hosty, to je ale příliš netrápí. Otázkou je, jak zjistit, že na zahradě klíšťata skutečně máme, a pak samozřejmě i to, jak je z ní vyhnat.

Jednoduchý test na přítomnost klíšťat

Při průzkumu jejich přítomnosti na zahradě můžeme úspěšně využít fakt, že pokud klíšťata ucítí pach lidského potu, neváhají se seběhnout za svou kořistí. Pokud tedy chcete zjistit kolik nevítaných hostů máte na vaší zahradě, proveďte jednoduchý experiment.

Pakliže máte ve svém šatníku staré triko, které má světlou barvu, neváhejte ho co nejvíce propotit. Po fyzické námaze, kdy je triko cítit pachem potu, ho můžete rozložit na zahradu a čekat. Pot spolehlivě přiláká nevítané hosty na váš oděv. Vy tak do několika desítek minut zjistíte, s jakou četností se vám klíšťata pohybují po zahradě. Pak ale ještě zbývá se jich zbavit.

klíště

Foto: Pixabay

Jak se zbavit klíšťat

Zbavit se klíšťat není snadné, i přesto stojí za to pokusit se na ně uchystat léčku. Vysázejte všude kolem rostliny s aromatickou vůní, jako jsou například levandule, rozmarýn, chryzantémy, pelyněk, máta, muškáty a jiné. Klíšťata doslova odpuzuje jejich nelibá vůně.

Bylinky i jiné rostlinky vysaďte co nejdříve, ideálně z kraje jara, do objemných květináčů, které budou vaši zahradu nejen zdobit, ale zároveň se stanou neprostupnou bariérou pro klíšťata. Další možností je aplikace speciálních postřiků. Ta by se měla provádět nejlépe v dubnu, kdy se líhnou nová klíšťata.

Pokud se k vám již klíště přisaje, neváhejte ho co nejdříve odstranit. Jsou to přenašeči nejrůznějších chorob, se kterými není snadné si zahrávat. Také očkování proti klíšťové encafalitidě lze jen a pouze doporučit.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zdravi/klistata-zahrada-test-20300724.html

https://prima-receptar.cz/klistata-na-zahrade

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.