Jak co nejlépe odstranit plevel z dlažby

Máte na zahradě krásnou dlažbu, do které však často zavítá plevel? V takovém případě je na čase osvojit si několik způsobů, jak co nejlépe plevel z dlažby odstranit. K dispozici je hned několik různých metod, kdy si vyberete podle množství plevelu či podle toho, jaký typ dlažby zrovna máte.

Praktický vysokotlaký čistič

S vysokotlakým čističem zvládnete efektivně očistit snad každou dlažbu. Stačí namířit natlakovaný proud vody a už můžete pozorovat, jak kusy nečistot postupně mizí. V mnoha případech je navíc proud takové vody teplý, ale to záleží na druhu vašeho čističe a na tom, jak různě se dá nastavit.

Vypalovač plevele

Dalším způsobem, jak dlažbu zbavit plevele, je použít speciální vypalovač. Tato metoda je však vhodná pouze na klasické kamenné chodníky, u kterých nehrozí poškození materiálu při žáru. Plamen se díky vysoké teplotě v zásadě dostane i k části kořene rostliny, což znamená její úplné zničení a váš klid, protože se nebude znovu rozrůstat v dlažbě.

Ruční odstranění se správnými nástroji

Pokud plevele není takové množství, nebo máte opravdu malý chodníček, může být nejlepší metodou ruční odstranění. K tomu využijete například teleskopický zametač, jehož pomocí se nebudete muset ani příliš ohýbat. Na některá horší místa zase poslouží obyčejný úzký nůž a tenký šroubovák. Odstraněný plevel navíc vždy uložte na vhodné místo, což je popelnice a na bio odpad a rozhodně ne do kompostu, kde by akorát mohlo dojít k šíření.

Foto: Pixabay

Dřevěný popel proti mechu

Velmi často se na dlažbách objevují nevzhledné zelené mechy. Ty můžete odstranit pomocí dřevěného popela. Ten je totiž bohatý na draslík, hořčík a fosfor, což jsou všechno látky, které mech nesnáší. Aby to bylo opravdu účinné, bude potřeba pravidelně postup opakovat a případně přidat i ruční odstraňování mechu pro místa, kde by tento postup nezabral. Mech se tvoří hlavně ve stínu a vlhčích oblastech.

Zdroj: https://www.jakcistit.cz/jak-odstranit-plevel-z-dlazby/ a https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/jak-se-zbavit-travy-a-plevele-v-dlazbe-p41246/

Náhledové foto: Pixabay