Magnet

Magnetický pomocník při úklidu aneb 5 tipů, jak využít magnet v domácnosti

V každém dospělém se nachází kus malého dítěte. Nesouhlasíte? Následující tipy změní váš názor. Představíme vám totiž 5 tipů, jak využít magnety při úklidu. Nejenom, že díky nim bude úklid snadnější, rychlejší a efektivnější, ale hlavně zábavnější. Takže, magnety do ruky a jdeme na to!MagnetZdroj foto: iStockphoto.com

Rozsypané hřebíky či svorky na papír

Převrhli jste omylem nádobu s hřebíky? Nesbírejte je po jednom, ale k jejich úklidu využijte magnety. Jak? Vyrobte si vlastní magnetický vyhledávací přístroj. K hmoždince přilepte magnet a pak obojí připevněte například k násadě od koštěte. Voilá. Praktický vyhledávač nejenom ztracených hřebíčků je na světě. Stejný postup uplatněte i v případě rozsypaných sponek na papír či ztracené náušnici.

A pro domácí kutily máme ještě jedno doporučení, které se týká hřebíčků. Když se chystáte zatlouct do zdi hřebík a v jedné ruce držíte kladivo, kde máte hřebíky? Většina lidí používá k jejich uchopení vlastní ústa, což nejenom, že není hygienické, ale ani bezpečné. Raději si pořiďte speciální magnetický náramek pro kutily, na nějž si pohodlně hřebíky odložíte. Nebo na spodní stranu kladiva umístěte magnet a vyrobte si tak kladivo s držákem na hřebíčky v jednom.
Magnet
Zdroj obrázku: iStockphoto.com

Držák na nože i na klíče

Úklid kuchyně vám usnadní praktický magnetický držák na nože. Pokud si rádi vyrábíte věci sami, zde je jednoduchý návod. K jeho výrobě budete potřebovat:

Postup přípravy:

 1. Magnety vložíte do děr, které vyvrtáte vrtačkou. Ideálně mezi nimi udržujte rozestup 6 centimetrů.
 2. Nyní vyzkoušejte, zda magnety v otvorech drží a naskládejte je tak, aby se vzájemně přitahovaly, čímž uzavřou magnetický obvod a zvýší se tím magnetická indukce.
 3. Aby magnety v otvorech lépe držely, pokapejte je lepidlem. Pak připevněte ke kuchyňské lince, opět pomocí lepidla a umístěte na něj nože. Každý magnet udrží jeden nůž.

Polička pro vznášející se předměty

V kuchyni ještě na chvíli zůstaneme. Následující tip ocení lidé, kteří mají v domácnosti málo prostoru a šetří místem kdekoli je to jen možné. V kuchyni je nutné mít k dispozici spoustu věcí. Kromě příborů a nádobí jsou to i potraviny.

Ti z vás, kteří mají úložného místa málo, určitě ví, jak může skladování potravin, nádobí a dalších důležitých, a v kuchyni nepostradatelných věcí, skončit naprostým chaosem. A právě k tomu, abyste se takovému chaosu vyhnuli, slouží následující tip: magnetická polička.

Její kouzlo tkví v tom, že na ni umisťujete věci a nádoby v obou směrech. Jak klasicky ze shora, tak rovněž zdola. Tím dosáhnete toho, že vám půlka nádobek bude v kuchyni levitovat a poličky se dotýkat pouze víčkem. Je to efektní, praktické a zaručeně to vyvede z míry každého návštěvníka vaší kuchyně.

Při úklidu se vám toto řešení také hodí, protože věci jednoduše naskládáte do správných boxíků a položíte na poličku.Takovou magnetickou poličku vyrobíte stejným způsobem jako magnetický držák na nože, jen ji k lince přichytíte zboku.

Ztracené klíče

Neustále vy, váš protějšek, vaše děti či rodiče ztrácí klíče? Už vás nebaví neustále obracet celou domácnost naruby a klíče hledat? Buď si pořiďte již zmíněný magnetický držák a po příchodu domů na něj klíče okamžitě odložte, anebo si pořiďte nouzový klíč, který budete používat místo klasických klíčů. To s sebou nese svá pro i proti.

Jasným kladem je fakt, že klíč nebudete nosit u sebe, a tím pádem ho neztratíte. Bohužel velkým proti je to, že zlodějům své obydlí nabídnete na stříbrném podnose. Jestliže klady tohoto řešení převýší zápory, klíč jednoduše připevněte na nějaké tajné a nenápadné místo. Pomocí magnetu ho připevněte k rámu dveří, pod venkovní stůl či do zásuvky. Samozřejmě záleží, kde bydlíte a jaké propriety máte k dosahu. Toto schovávání klíče funguje, i pokud je vyroben z mosazi. Jednoduše ho připevníte na kroužek. Na ten se magnet bez problému přichytí.

Rychlý a snadný úklid make-upu a hygieny

Zorganizovat make-up, kosmetické a hygienické přípravky může být náročný úkol. Dá se k němu ale přistoupit i v duchu poupraveného Komenského hesla: úklid hrou. Jak? Pořiďte si magnetickou desku a magnety.

 • Ke všem paletkám s make-upem přilepte magnety a následně umístěte na magnetickou desku.
 • To stejné proveďte i s dalšími kosmetickými přípravky.
 • Jednoduše je roztřiďte do kovových krabiček, do kterých nejprve vložíte magnety, a následně je zorganizujete na magnetické tabulce.
 • Tak si ušetříte starost s neustálým urovnáváním a přesouváním jednotlivých položek – a úklid koupelny a kosmetického stolku vám zabere pár minut.

Možná jste se doposud domnívali, že s magnety je zábava jen když jste dětmi a provádíte pokusy v hodinách fyziky. Ale kdepak. Magnety jsou skvělými pomocníky i v domácnosti a bavit se s jejich pomocí mohou i dospělí.

Schválně, které z výše zmíněných tipů využijete v praxi. Vyrobíte si magnetický hledač hřebíčků, náušnic a dalších věcí? Vybavíte svou kuchyň magnetickým držákem a magickou poličkou? Nebo snad použijete držák na nouzový klíč? A nezapomínejte ani na organizaci make-upu, kosmetiky a dalších hygienických výrobků.

Náhledové foto: iStockphoto.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

 1. Petra Veselá Odpovědět

  Dobrý den,
  domeček je sen asi kazde rodiny.
  Me by se libil domeček o jedné místnosti úplně nejmenší co jde postavit a tech 10% strčit do toho najmu.

  Například splátka 10.000 Kč/ mes.

  Bez garáže jen krb…( zahrádka malicka ).
  Lze to ??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *