Monstera se vrací do našich bytů

01_monstera

V průběhu osmdesátých let byla velká tropická rostlina s názvem monstera nedílnou součástí snad všech bytů. To je pravděpodobně také částečný důvod toho, proč v letech následujících upadla trochu v nemilost. Nyní již ale monstera nálepku socialistické dekorace panelákových bytů spíše ztratila a slaví proto návrat na výsluní. Pokud uvažujete o tom, že monsteru přivítáte u sebe doma, a přitom s ní zatím zkušenosti nemáte, možná se vám budou hodit základní informace.

Monstera

Monstera deliciosa – jak zní celé jméno této rostliny – je rostlina pocházející z pralesů Střední a Jižní Ameriky. Odtud se postupně dostala do našich bytů a pokojů, kde se díky svému monumentálnímu vzhledu stala skutečnou „královnou pokojových rostlin“. Pro někoho je možná překvapivé, že monstera je ve skutečnosti liána se vzdušnými kořeny. Nejde tedy o standardní samostatně rostoucí rostlinu.

To však neznamená, že by zakořenit nemohla vůbec, právě naopak. Doma jí tak nemusíte nechávat plazit se ve výškách, ale umístíte jí standardně do květináče. Při pěstování je dobré mít na paměti, že monstera dorůstá velkých rozměrů a brzy může zabírat půl pokoje. Pokud to nechcete riskovat, volte některý z méně běžných druhů (je jich celkem 22), např. monsteru adansonii.

02_monstera

Foto: Pixabay

Jak na pěstování

Jedním z hlavních důvodů velké popularity monstery byla a je její nenáročnost. Monstera je jako rostlina z tropů ráda za teploty okolo 20°C a vyšší míru vlhkosti (včetně rosení). Na rozdíl od mnohých jiných ale zvládne i prostředí sušší. Navíc je z pralesa zvyklá na šero a nepotřebuje tak ani příliš mnoho světla, přežije i pokud jí umístíte do tmavší chodby.

Snadné je i množení monstery. Prvním krokem je řízkování stonku se vzdušnými kořeny, které vložíte do vody, poté co se objeví kořínky, přesadíte rostlinu do květináče.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.