Levandule nepatří jen do vázy. Dokáží mnohem více

Levandule

Pokud bychom měli jmenovat jednu rostlinu, která je známá pro své ozdravné vlastnosti, vůní a širokou škálou využití, je to určitě levandule. Její drobné, fialové květy oplývají opojnou vůní, která rozvíjí naše schopnosti tak daleko, kam až sahá lidská paměť. Nejenže našla své uplatnění v základních olejích a kosmetice, ale je navíc neuvěřitelným pomocníkem v domácnosti.

Fialový poklad do každé domácnosti

Levandule je božsky vonící rostlinou původně pocházející z Persie, odkud se postupně rozšířila do Středomoří. Je to bylina, která se dá rafinovat párou. Květy mají schopnost vytvářet obranné bariéry, které je chrání před různými škůdci, plísněmi a hmyzem. Tyto složky se mění destilací na esenciální olej s vůní a účinky obvyklými pro levanduli. Dezinfikuje, léčí, ulevuje a najde své místo v každém koutě vaší domácnosti.

Uklízejte svůj domov bez škodlivých chemikálií

Nepotřebujete přípravky plné chemikálií, abyste udrželi svou domácnost čistou, protože levandule funguje stejně dobře. Má dezinfekční vlastnosti, takže je pro úklid domácnosti jako stvořená. Jak na to? Vše, co potřebujete, je několik kapek kvalitního esenciálního oleje smíchaného s vodou a octem.

Zatočte s moly

Máte v domácnosti šatní nebo moučné moly a nevíte, jak se jich zbavit? Svazky přirozeně sušené levandule nebo sáčky naplněné květy levandule zaručeně znepříjemní jejich pobyt ve vašich skříních a kuchyni. Vy si budete vůni užívat, ale moli ji budou naopak nesnášet. A vzhledem k tomu, že se hodí i jako dekorace, nemáte co ztratit…

Vyrobte si vlastní lékárničku

Levandule 2
Foto: Pixabay

Levandulový olej by se pro své úžasné vlastnosti neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Je to jeden z mála esenciálních olejů, který lze neředěný nanést na pokožku. Využívá se již po staletí hodně díky svým antibakteriálním a protiplísňovým vlastnostem.

Díky svým zklidňujícím účinkům je vhodný například jako první pomoc pro popálenou pokožku, kterou okamžitě regeneruje a zmírňuje následky. Kromě toho může zmírnit bolesti hlavy a příznaky migrény – stačí si jen nakapat levandulový olej na čelo a spánky a rozetřít jej. V neposlední řadě ji oceníte i při cestování, například ve formě čaje. Dokáže uklidnit rozbouřený žaludek a urychlit solidní asimilaci.

Zdroje info: ceskestavby.cz, doplňky-bydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay