Kuchyňské nože

Kuchyňské nože: Které jsou ty kvalitní?

Mezi vybavení do kuchyně nepatří jen hrnce, talíře, ale také základní sestava nožů. Tato sada kuchyňských nožů by měla obsahovat nůž na zeleninu, na porcování masa nebo univerzální nůž. Podle čeho vybrat ty správné a kvalitní nože?

Základní sestava každé kuchyně

Úplným základem je nůž tzv. univerzální. Tento nůž má ostří o délce 15 až 18 centimetrů a tloušťku minimálně 3 milimetry. S tímto nožem pak nakrájíte nejvíce druhů potravin. Zůstat však jen u jednoho nože nebude příliš dobré, zvlášť pokud připravujete jídlo několikrát za týden. Mezi další nože základní výbavy patří kuchyňský nůž, který svou šířkou čepele přesahuje šířku rukojeti, hodí se pro krájení masa. Naopak vykosťovací nůž má čepel co nejužší v ostrém úhlu. Nože na zeleninu existují různé, třeba keramické nebo z oceli. Mají i různou šířku ostří. Je tedy jen na vás s jakým nožem se vám bude zelenina lépe krájet.

Které nože jsou kvalitní?

Pokud chcete, aby vám nože vydržely i několik let určitě se nebojte zainventovat. Kvalitní kuchyňské nože se poznají podle materiálu, ze kterého je nůž vyroben. Nejčastějším materiálem je ocel. Je nutno, ale rozdělit kvalitní ocel od nekvalitní. Zárukou je kalená ocel nebo kované nože. Tyto nože jsou kované za tepla a tím pádem i více odolné. Kvalita se odrazí také na ceně, která se pohybuje od 500 do 1000 korun. Se správným nožem by se vám mělo pohodlně manipulovat a neměli byste se brzy unavit.

Jak o nože pečovat, aby déle vydržely?

Při čištění, nůž pouze opláchněte, otřete a vysušte. Nedávejte nože do myčky, tam by se mohly poškrábat. Nejlepším uskladněním je dřevěný stojan na kuchyňské nože. Potraviny krájejte na dřevěné desce nebo plastové desce/ prkénku, tak se ostří nebude ničit. Aby nože byly stále ostré je potřeba čas od času je nabrousit. K tomu se využije bruska na kuchyňské nože. Pokud si brousit nože sami netroufáte, svěřte to odborníkovi.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *