Osvětlení obývacího pokoje

Tipy na osvětlení obývacího pokoje

Obývací pokoj je místnost, kde trávíme nejvíce času. Měli bychom tedy dbát na správný výběr nejen obývacího nábytku, ale i osvětlení. U osvětlení pak neřešíme pouze design světel, ale také intenzitu světla, úsporu žárovek atd. Jaké osvětlení tedy vybrat?

Osvětlení obývacího pokoje – plošné

Pokud máte velký obývák a vyšší stropy využijte lustry. Lustr vybírejte, tak aby se vám hodil do interiéru a celou místnost krásně podtrhl, ale ne aby byl dominantou celého pokoje. Pokud máte rádi moderní styl, zvolte designové lustry.  Pro obývací pokoj například v rustikálním stylu volte ratanová nebo vitrážová světla. Ti, kteří si potrpí na luxus, určitě nepohrdnou křišťálovým lustrem. Naopak v menším obývacím pokoji s nízkými stropy by byl klasický lustr špatnou volbou. Při nízkých stropech je potřeba zvolit světlo, které místnost neuzemní, ale opticky zvětší. Volte tedy svítidla stropní, která jsou vždy ke stropu přisazena.

Osvětlení obývacího pokoje – bodové

Bodová světla nebo také bodovky jsou v dnešní době oblíbenou volbou osvětlení. Existují různé tvary, dají se různě natočit, aby v žádném rohu místnosti nebyla tma. Tento typ navozuje uvolněnou a intimní atmosféru. Jestliže si nevíte rady, do které části pokoje bodové osvětlení zvolit, nechte se inspirovat návrhy obývacích pokojů na internetu nebo designovými magazíny.

Osvětlení obývacího pokoje – doplňkové

Mezi doplňkové osvětlení patří stojací lampy a stolní lampičky různých velikostí a tvarů. Navíc dnes už mají lampy funkci, dle které se dá nastavit intenzita světla nebo barva osvícení. Dalším druhem doplňkového osvětlení jsou LED pásky. Tyto pásky využijete do prostoru u televize, ale dbejte na to, aby vám světlo u televize nakonec spíše nezaclánělo. V každé místnosti a zvláště v obýváku osvětlení kombinujte, dle potřeby a vkusu. Plošné osvětlení pak zkombinujte třeba se stojací lampou do obýváku, kterou umístíte vedle křesla, aby se vám lépe četla například kniha nebo časopis.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *