Které potraviny vás v létě nejlépe ochladí

ovoce

Teplé počasí v létu patří, nyní se ale zdá, že to již příroda „trochu přehání“. Je to samozřejmě nadsázka a člověk má v tomto ohledu také své máslo na hlavě. V každém případě je ale jasné, že velká horka nás budou doprovázet i nadále, ba co víc, budou stále častější. Rozhodně proto přijdou vhod tipy na to, jakými potravinami se lze v parnu dobře ochladit. První takovou je samozřejmě zmrzlina, která k létu patří stejně jako prázdniny. Co ale dále?

Inspirujte se na poušti

Všimli jste si někdy, že v horkých pouštních oblastech se nepije studená limonáda, ale horký čaj či káva? Má to dva důvody, první je zdravotní: příliš rychlé zchlazení organismu mu může způsobit teplotní šok a výsledkem jsou zdravotní nepříjemnosti. Ten druhý ale souvisí s tím, jak tělo s teplotou přijatého nápoje naloží.

Příliš studený nápoj bude muset tělo ohřívat na teplotu, která je pro něj přijatelná. Jinými slovy, i když padáte horkem, tělo si začne vyrábět další tepelnou energii na ohřátí. Pokud je ale nápoj vlažný, tělo jej začne chladit, tj bude se snažit odvádět teplo a tím se bude samo chladit. Vlažné a mírně teplé nápoje jsou tedy dobrou volbou.

čaj

Foto: Pixabay

Saláty a ovoce

Výbornou volbou jsou pro snižování tělesné teploty zeleninové saláty. Zelenina je totiž lehká a metabolismus nemusí pracovat na „plné obrátky“, aby jí zpracoval. Obsahuje často také hodně vody, což nemůže být na škodu a ve vedrech je příjem vody velmi důležitý.

To samé platí pro ovoce typu melounu, ale také jahod, kiwi, nebo citrusů. I tyto druhy jsou v horku tělu velmi prospěšné.

Mléčné výrobky

Nebraňte se ani mléčným výrobkům v podobě tvarohů nebo jogurtů. I ony dokáží organismus příjemně ochladit. Jen pozor na to, aby byly mléčné výrobky dobře uskladněné, v horku se totiž mohou rychle zkazit.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zdravi/potraviny-v-horku-20300727.html

https://www.medvidkovehracky.cz/blog/jak-prezit-letni-horka-tipy/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.