Jak se postarat o pokojovky, když jedete na dovolenou

Při cestách na dovolenou je potřeba přemýšlet i nad tím, jestli vám doma bez problémů přežijí pokojové rostliny. U většiny druhů není problém zabezpečit je klidně i na více než týden, takže nemusíte nutně shánět nikoho na zalévání. Podívejte se na několik způsobů, jak pokojovky připravit na to, že je doma necháte nějakou dobu samotné.

Zdravé pokojové rostliny bez problémů přežijí

Ještě předtím, než vyrazíte na dovolenou, zaměřte se na ozdravnou péči. Pečlivě zkontrolujte znaky, které by ukazovaly na výskyt škůdců a zaměřte se i na zdraví kořenů. Jedině opravdu zdravé rostliny mají šanci ve víceméně perfektním stavu přečkat i delší dovolenou bez péče. Pokud si tedy nebudete jistí, jestli se na rostlině náhodou nevyskytují škůdci nebo choroby, je vždy lepší alespoň preventivní ošetření, s jehož pomocí eliminujete případný rozvoj problémů během vaší nepřítomnosti.

Vynechte hnojivo, ale nezapomeňte na zálivku

Hnojení podporuje rychlejší růst a celkově vývoj rostlin. A to je během dovolené, kdy se nebudete moci věnovat pravidelné zálivce spíše nežádoucí. Několik týdnů před plánovanou dovolenou proto nezapomeňte na vynechání hnojiva. Rostliny tak ve vaší nepřítomnosti o něco zpomalí svůj růst, což znamená mimo jiné i to, že nebudou mít takovou spotřebu vody. Při týdenní dovolené většinou postačí vydatnější zálivka, se kterou si poradí dobrá drenážní vrstva.

Foto: Pixabay

Chladnější místo, kde nebude hrozit slunečný úpal

Pokud nemáte kaktusy, sukulenty a podobné rostliny, které nutně potřebují být na slunném stanovišti, dopřejte jim raději trochu více chládku a stínu. Snížíte tak odpar vody a pomůžete rostlinám udržet déle optimální podmínky pro jejich správný růst. Mezi doporučené rady dokonce patří také uložení rostlin do vany, kde bude menší množství vody, se kterým budou moci rostliny podle třeba hospodařit. Tento způsob se ale hodí hlavně pro ty druhy, které potřebují více vody a nevadí jim méně světla.

Zdroj: https://www.living.cz/vite-jak-na-to-aby-pokojovky-ve-zdravi-prezily-vasi-dovolenou/ a https://bydleni.instory.cz/3247-na-dovolenou-bez-obav-diky-temto-tipum-vase-pokojovky-preziji.html

 Náhledové foto: Pixabay