Jednoduchá pravidla pro zvýšení bezpečí při práci na staveništi

Stavba

Staveniště jsou poměrně nebezpečná místa, kde hrozí zdravotní rizika, při nedodržení určitých pravidel. Abyste předešli nehodám, stačí je mít na paměti. Od používání pracovních pomůcek, přes kvalitní nářadí i veškerou techniku, která prochází pravidelnou kontrolou, až po zorganizovaný pořádek na stavbě.

Vždy nahlaste každou závadu, kterou zjistíte, nepracujte v nebezpečných oblastech, pokud k tomu nemáte specifikaci, nemanipulujte se zařízením, nejste-li k tomu vyškoleni, neodstraňujte kryty stroje, používejte chrániče uší a mnoho dalšího. Dnes se zaměříme na tato jednoduchá pravidla, která vám pomohou zajistit bezpečí při práci na stavbě.

Bezpečnostní pomůcky

Noste vždy obuv určenou pro konkrétní typ vaší práce. Taková obuv zamezí uklouznutí, podvrtnutí nohy v nerovném terénu. Vždy mějte na hlavě přilbu. Přilbu lze kdykoliv vyměnit, vaši hlavu po zranění už ne. Pamatujte na to. Nezapomínejte na chrániče ušíchrániče uší, většinou bývá na stavbě hluk, který může zásadním způsobem poškodit váš sluch. Stejně tak používejte i jiné pracovní pomůcky, jako rukavice, respirátor, ochranné brýle a další, podle typu vykonávané práce a prostředí, kde se pohybujete.

Pravidelná školení

Riziko zranění pomůže odvrátit i povědomí o možných rizicích. To vše se dozvíte na pravidelných (a většinou i povinných školeních). Ovšem může se stát, že vás najmou jako brigádníka do nějaké soukromé firmy, nebo se snažíte o rekonstrukci domu svépomocí. Je tedy na vás si veškeré informace dohledat a snažit se, aby vás nepotkalo na stavbě něco nepříjemného, co vám zkomplikuje život. Spoustu pomůcek i nářadí si můžete opatřit sami na Hoffmann GroupHoffmann Group, pokud si myslíte, že to zvýší vaše bezpečí nebo ulehčí vaši práci. K dalším bodům, které se nevyplácí podcenit patří také:

  • Komunikace v týmu – když pravá ruka neví, co dělá levá, nepřinese to nic dobrého.
  • Znalost inovace technologií a postupů.
  • Nevystavujte sebe ani ostatní zbytečně nebezpečí.
  • Nepřeceňujte své síly – pokud něco neumíte, přiznejte se. To není žádná ostuda.
  • Používejte správné vybavení.
  • Pokud máte pochybnosti, ptejte se.

Foto: Emre Ucarer/Shutterstock

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.