Jak ušetřit při starosti o zahradu

zalevani-zahrady

Pěkná a udržovaná zahrada je ozdobou každého domu, ať již v něm bydlíte celoročně, anebo se jedná o rekreační objekt. To, aby vypadala hezky, ale není zadarmo. Do své zahrady musíte investovat čas, energii a v neposlední řadě také peníze. Ať již přímo, anebo v podobě vody a dalších potřebných nákupů. V součtu za celý rok může být výsledná částka poměrně vysoká, lze jí ale snížit dodržováním některých základních pravidel. Jaká jsou ta nejdůležitější?

Dešťová voda jako cenný zdroj

Voda na zalévání je při starosti o zahradu významnou nákladovou položkou. Ta sice není na první pohled patrná, neboť se schová do celkového vyúčtování vody, o to je ale záludnější. Příroda nám přitom poskytuje vodu také, a zdarma. Stačí mít doma sud nebo jinou nádobu, případně nádrž, a máte vyhráno. dešťová voda je navíc měkká, neobsahuje soli a pokud stojí venku, má stejnou nebo vyšší teplotu než půda, což je přesně to, co je pro rostliny nejlepší. Úspora bude nezanedbatelná.

Chraňte záhony před vypařováním vody

Překryjte záhony mulčem nebo fólií, tím zabráníte přílišnému odpařování vody a budete  muset méně zalévat. Opět dojde ke snížení spotřeby a tím i k úspoře. Vždy si také zjistěte, jak moc je třeba danou rostlinu zalévat, až příliš často totiž lidé zalévají více, než je nutné.

zahrada-hnojeni

Foto: Pixabay

Přečtěte si správný postup hnojení

Stejně jako se zaléváním, i při hnojení to řada lidí přehání. Nejen, že to nebude mít žádný pozitivní efekt, ale ještě utratíte za hnojivo zbytečně mnoho peněz. Pokud budete hnojivo používat s rozumem a podle návodu, nějaké peníze určitě ušetříte.

Využívejte sluneční energii

Máte-li rádi zahradu osvícenou, nebojte se využít solární energii. Na zahradu vám slunce svítí, tak proč tuto energii, která je zdarma, zahazovat. Osvětlení, odpuzovače hmyzu nebo jiných škůdců… to vše může být poháněno solární energií. Výhody tohoto řešení poznáte na svém účtu za elektřinu.

Vyberte správnou sekačku

Na malou zahrádku není třeba kupovat velké „dělo“ s velkými pořizovacími i provozními náklady. Menší a levnější sekačka odvede stejnou službu a vy opět ušetříte.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.