Hrnce

Jak na jednoduché mytí připálených hrnců

Komu se to někdy nestalo. Občas se stane, že na dně hrnce se něco přichytí a připálí. Otázkou však je, jak efektivně, rychle a bez námahy takový kus nádobí poté umýt. My si dnes představíme tip, který by vám s připálenými hrnci měl pomoci. Pojďme tedy na to!

Lidová rada bez chemie

Samozřejmě, že pokud budete používat různé speciální chemické výrobky, lze se také připálenin na hrncích zbavit. Dnes však chceme ukázat, že to jde i jednoduše a bez zmíněné chemie. Stejně tak tento trik funguje v případech, kdy jsou hrnce černé prostě jen z každodenního používání. Potom musí nastoupit razantnější způsob mytí, než je mytí každodenní.

Jak postupovat

První si řekneme, co budete k takovému čištění spálených a černých hrnců potřebovat. Jde o zbytky tuhého mýdla na praní či jedno celé takové mýdlo. Je tedy jedno, zda vezmete dostatečné množství zbytků, či použijete celý bloček. Toto mýdlo pak nastrouhejte na hrubém struhadlo a přidejte jej do velkého hrnce s vodou (tak velkého, aby se tam posléze vešly špinavé hrnce – ideálně například zavařovací hrnec). Do nádoby přidejte k vodě a mýdlo asi 150 g jedlé sody. Obě ingredience ve vodě rozmíchejte a nechejte dobře rozpustit. Do velkého hrnce pak přidejte menší hrnec, který chcete vyčistit.  

Hrnec vařte hodinu a půl

Poté již stačí jen pokrýt hrnec, ve kterém se druhý hrnec čistí) a na mírném ohni směs vařit asi hodinu či hodinu a půl. Potom si nasaďte gumové rukavice a pomocí například vařeček nebo různých chňapek vyndejte hrnce z horkého roztoku. Hrnce by pak měly být roztokem očištěny od černých připálených skvrn. Pokud ještě nějaké zbydou, již si s nimi poradíte obyčejnou houbou s jarem, popřípadě vložením do myčky. Ty největší čistící oříšky jsou však pryč. Tento roztok je účinný i na další materiály, jako je například plast či sklo. Určitě jím tedy zkuste umývat i další nádobí.

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/myti-nadobi-domaci-prostredky-20200217.html
https://varimedobroty.cz/recept/metoda-cisteni-hrncu-z-90-let-na-kterou-jste-mozna-zapomneli/?rating=1

Náhledové foto: Pixabay

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *