Je hliníkové nádobí skutečně pasé? Jeho výhody a nevýhody

Pokud si potrpíte v kuchyni na jednoduchost a lehkost, pak by se vám mohlo hodit nejlépe hliníkové nádobí. Nepochybně jste ale slyšeli i o tom, že hliník lidskému zdraví zrovna neprospívá. Jak to tedy s tím hliníkovým nádobím vlastně je?

Škodlivý hliník?

Díky své lehké konstrukci může být hliníkové nádobí vaším nejlepším společníkem v kuchyni. Jak je to ale s jeho závadností? Fámy o tom, že je hliníkové nádobí jedovaté, platily před mnoha lety, kdy jste hliníkové nádobí znali z dětských táborů, kde se jídlo nabíralo do starých ešusů.

V dnešní moderní době již hliníkové nádobí bez krycí vrstvy téměř nenajdete. S uvolňováním hliníku do jídla si proto rozhodně hlavu lámat nemusíte. Hliníkové nádobí je kryté z obou stran lakem i nepřilnavou vrstvou a kyselé jídlo s hliníkem do styku prakticky vůbec nepřijde.

Další pro a proti hliníkového nádobí

Hliníkové pánve nejsou rozhodně na škodu, mají totiž pěkně nepřilnavý povrch, ale jen do doby jejich opotřebení. Nevydrží kupříkladu tak dlouho jako třeba teflonová pánev. Hliníkové výrobky jsou oproti nerezovému nádobí levnější, vyšší teplotu než 230 stupňů ale jen stěží zvládnou. Do trouby je tak dávat vůbec nemůžete.  Za to vás překvapí velmi dobrou tepelnou vodivostí, která je v dnešní době nárůstů cen energií velmi důležitou. Hliníkové nádobí se rychleji ohřívá, šetří tedy vašimi energiemi. Jejich provoz je tudíž i ekonomický a je i velmi výhodný.

Hliníkové nádobí není rozhodně pasé. Každý si na něm najde to své. Hliníkové formy na pečení zase rozvádí teplo rovnoměrně, nemůže se vám například stát, že by na jedné straně bylo jídlo syrové. Provozní náklady jsou tedy nízké, nižší je však i jeho kvalita. Povrch se rychleji opotřebuje, a navíc je i jeho údržba poměrně náročná. Přilnavé dno je potřeba čistit octem a citrónovou šťávou. Díky vysoké vodivosti se občas stane, že se jídlo připálí. Hliníkové nádobí ve vaší kuchyni si tak můžete oblíbit i vy. Záleží jen na vás a vašich prioritách.

Zdroje informací: https://www.homeware.cz/clanky/vyhody-a-nevyhody-hlinikoveho-nadobi

https://www.dumazahrada.cz/clanek/skodlive-nadobi.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.