Je banánová voda vhodná jako hnojivo pro rostliny?

banány

Banány patří mezi nejoblíbenější tropické a subtropické ovoce, ze kterého lze získat celou řadu minerálů a živin. Dnes jsou dostupné po celý rok, a navíc jsou prospěšné i pro malé děti, které banány zbožňují. Banány se hodí jako pochoutka v kteroukoliv denní dobu. Banány patří ale i do některých receptů, jindy je postačí rozmačkat a zamíchat s jogurtem apod. Na užitečné látky je však bohatá i jejich slupka. A ty lze využít třeba v zahradnictví.

Banány a jejich kompostování

Odborné studie tvrdí, že pokud dobře nakompostujete banánové slupky, získáte pro rostliny potřebné množství draslíku a dalších látek, které jsou důležité pro jejich další růst. I proto se lze občas setkat s názorem, že kompostování banánových slupek lze nahradit jejich louhováním ve vodě, kterou jsou poté rostliny následně zalévány. Je však otázkou, zda je banánová voda skutečně adekvátní náhradou.

voda

Foto: Pixabay

Banánová voda

Realita je taková, že louhováním banánových slupek pouze ve vodě mnoho draslíku nezískáme. I přesto, že slupky budeme mít dlouho zanořené v nálevu, ničemu tím nepomůžete. Draslík můžeme ve skutečnosti získat pouze rozkladem banánových slupek na kompostu.

Rostliny dokáží navíc absorbovat živiny pouze z těch produktů, které byly rozloženy houbami a mikroby. Banánovou vodu, kterou byste získali pomocí ponořených slupek od banánů, by našim rostlinám příliš neprospěla. V banánové vodě je totiž množství draslíku téměř zanedbatelné. Rozklad slupek od banánu je pro rostliny mnohem výhodnější

Banánová voda je proto pro rostliny nevýhodná, láká navíc na květiny často hmyz a další nezvané škůdce. Přilákat tak může i drobné nezvané hosty jako jsou malé ovocné mušky a komáři, kteří rostlinám dále škodí. Banánová voda se proto jako dobré hnojivo příliš neosvědčila.

Zdroje informací: https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/opravdu-funguje-bananova-voda-jako-levne-domaci-hnojivo/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/znate-bananovou-vodu-je-to-levne-a-ucinne-hnojivo-20221106.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.