ČOV

Jaké výkopové práce okolo stavby jsou zapotřebí

Stavba domu je poměrně dlouhodobým procesem, který se vyznačuje především velkým množstvím stavebních úprav okolo samotné stavby. Rozhodně není od věci myslet na všechny tyto úkony a snažit se o to být na ně finančně připraven. Zemní a výkopové práce nejsou nijak levnou záležitostí. Počítat byste měli s tím, že hodinová práce bagru vyjde v nejlepším případě na 500 korun. Často je tato činnost mnohem dražší. Zejména některé velké firmy požadují za tuto činnost skutečně vysoké částky. Podívejme se tedy, jaké úkony jsou z hlediska zemních prací zapotřebí.

Základová deska a výkopové práce s ní spojené

V první řadě je třeba počítat s finančními prostředky, které je zapotřebí vydat za výkopové práce spojené se vznikem základové desky. Jinými slovy, vykopání celé skrývky a následné vyhloubení pásů vás bude stát poměrně slušnou finanční částku. Do ceny byste měli započítat i ruční výkopové práce, které jsou také poměrně drahé. Tedy alespoň v případě, že si je kompletně neobstaráte sami. Pak vás mohou vyjít levněji.

Svody a odpady

Výkopové práce se stanou nezbytností i při hloubení jam určených pro svody okapů do kanalizace. Okolo celého domu musí být vytvořen systém odtoku dešťové vody ze střechy. Jen tak bude všechno plně funkční a vy budete spokojeni s tím, jak okapový systém funguje. Svody se dávají do nezamrzne hloubky, takže s ručními pracemi příliš nepočítejte. Zejména v kamenitém podloží je absence bagru takřka utopií.

Nezapomeňte na vyrovnání terénu

Terén okolo domu si budete jen stěží vyrovnávat ručním způsobem. Zapotřebí k tomu bude malý bagr, který vše pohodlně urovná. Bude na to ale potřebovat při ploše pozemku cca 1000 m2 zhruba jeden den, což vás vyjde také na několik tisíc korun. Stačí mnohdy půl dne a vše najednou bude finančně značně náročné.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *