Osvětlení interiéru

Jaké osvětlení zvolit do bytu aneb posviťte si na svítidla a lampy

Víte, jak dobře zachytit světlo ve vašem bytě, aby co nejvíce posloužilo a zároveň i dobře vypadalo? Nemusíte se rozhodovat mezi technológií a estetickou kvalitou svítidel, dosáhnout lze v dnešní době snadno obě. Posviťte si na váš domov dle následujících postřehů a tipů.

Zařizujete-li nově svůj byt, je třeba především pamatovat na jeho kvalitní osvětlení. Někdy tento parametr bývá podceňován, což se nemusí vyplatit, a to především ze zdravotního hlediska v dlouhodobém či dokonce krátkodobém horizontu. Z tohoto důvodu vždy estetické kvalitě svítidla musí předcházet jeho světelná kvalita zabraňující zhoršování zraku. Naštěstí jsou z většiny nové výrobky jak technicky kvalitní, tak i esteticky příjemné.

Co potřebuje váš interiér?

Důležité je, jaký typ svítidla potřebujete, existuje jich totiž mnoho druhů. Jsou k dispozici závěsná, nástěnná a stropní svítidla, bodová svítidla, stolní i volně stojící lampy, LED pásy, různé stylové světla a svítidlá apod. Světlo může rovněž obsahovat čidla pohybu, kdy se tak zapíná jen po reakci na předchozí pohyb.

To zajišťuje časovou úsporu, stejně tak mohou být svítidla kombinovaná i s funkcí ventilace či na dálkové ovládání. Některé druhy svítidel jsou pak čistě estetického charakteru a ta musí být umístěna tam, kde není potřeba jasného světla, například pro čtení. V těchto prostorách pak moderní mix dekorativních prvků přinese radost bez ohrožení vašeho zraku.

Svítidlo dělá žárovka

Existují světla kompaktní, například LED svítidla, a pak ta, do nichž je třeba umístit žárovku. Na žárovce se pak nevyplatí šetřit, neboť může narušit celkovou světelnou pohodu a dokonce i pohodu domácí, musí-li být často vyměňována. Žárovky by měly mít dlouhou životnost, být energeticky nenáročné a poskytovat správný tón světla, ať již studeného či teplého. Dokonce jsou dostupné i žárovky, které skutečně kvalitně simulují denní světlo a které tak více dodávají energii a zabraňují vyčerpání.

Žárovky však nemusí působit pouze vážným a seriózním dojmem. Lze si dopřát i světelné pásy či řetězy ze žárovek, které se rozhodně neváží pouze k vánočnímu období. Například osvětlení kuchyňské linky dobře zajistí LED pásy a osvícení dětského pokoje může být velmi hravé a využívající několika barevných odstínů. Samozřejmě za účelem čtení a učení musí být užíváno ještě další svítidlo. Nemusíte zapomínat ani na okenní dekorace, které mohou přinést mnoho radosti právě dětem.

Osvětlení interiéru

Jaký materiál a tvar?

Při volbě materiálu máte zcela volnou ruku a velkou výhodou je, že se nikdy neocitnete zcela mimo módní trendy, protože ty jsou v dnešní době velmi široké. Užívanými materiály je nejen sklo, a to matné či čiré, a různé druhy kovů, mj. hliník, mosaz, chrom a železo, ale i plast, papír, dřevo a textilie. Barvy jsou pak nejen klasické odstíny bílé, smetanové, starorůžové apod., ale i intenzivně pastelové odstíny včetně neónových barev. Vše je dovoleno a žádná barva ani materiál nejsou nevhodné. Každý z nás si tak může pořídit stylová světla a svítidla, která může nejen hrdě ukazovat svým návštěvám, ale i se těšit z jejich kvality v běžné domácí rutině.

Designově jsou vhodná prakticky všechny tvary svítidel, od těch velmi historicky vyhlížejících až po zcela ultramoderní. Není nikde psáno, jak by mělo ideální svítidlo vypadat, jakou by mělo mít velikost, tvar a kde má být umístěno. Co je důležité, je však váš osobní vkus a typ osobnosti, protože zatímco někomu extravagantní uspořádání bytu dělá velmi dobře a dodává mu energii, jiného to vůbec nemusí těšit, a naopak mu to energii může ubírat.

Důležité je však si uvědomit, že svůj byt zařizujete sami pro sebe, a tak otázka, jak byt budou hodnotit vaše návštěvy, je zcela podružná. Nejvíce času budete ve vámi vytvořeném prostoru pobývat vy a vy se tam musíte cítit co nejlépe. A dělá-li vám dobře extravagantní styl či naopak vyhledáváte velmi klidnou a starosvětskou atmosféru, je to jen vaše volba. Ta se pro vás stává také tím nejzásadnějším vodítkem pro celkový vzhled vašeho osobního prostoru.

Osvětlení interiéru

Kde nakupovat?

Nejste-li příznivci obchodních center zahlcených dychtivými nakupujícími během celého víkendu, je pak pro vás vhodnou variantou nákup prostřednictvím internetu. Je to rychlé a bezpečné, neboť nakoupené zboží lze vždy v případě, že se vám nezamlouvá, jednoduše vrátit.

Takže zbývá jen v dohodnutou dobu od přepravní služby zásilku převzít a ušetříte tím velké množství času, které byste museli věnovat dojížďce do obchodního centra, pobytu v něm a vystání často velmi dlouhé fronty u pokladny. Možností, kde nakupovat je mnoho, využít lze mj. i eshop Möbelix.cz. Internet prostě šetří čas a platí-li rčení, že čas jsou peníze, pak tedy internet šetří i vaše peníze.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *