Krb

Důležitá kriteria pro stavbu krbu

Pokud si ve vašem domě zvolíte jako jeden ze zdrojů tepla krb, musíte myslet na to, že i sebelepší typ krbu vám při špatné instalaci krbové vložky nepomůže. Proto je dobré znát alespoň pár základních kriterií, která jsou pří stavbě krbu důležitá.

Umístění

Umístění krbu je nejdůležitějším rozhodnutím při zástavbě krbů. Nedoporučuje se instalovat krby v místnostech, které mají rozlohu menší než 12 čtverečních metrů a také v místnostech, kde se dá manipulovat s lehce výbušnými látkami. Vhodné nejsou ani místnosti, kde se nachází digestoře, teplovzdušné topení s nucenou cirkulací vzduchu. I krby v prostorách se sporákem nebo plynovým ohřívačem je nutné konzultovat s odborníky. Pro správně fungující krb je také samostatný komín a jeho připojení. Minimální účinná délka komínu by měla být 6 až 7 metrů průměrem 20 cm. Komín by měl být také suchý, izolovaný a přímočarý s tahem alespoň 12 Pa.

Dokonalé klima

 Aby bylo v místnostech s krbem zachované dokonalé klima, je ne zbytná ventilace. Spalovací vzduch a jeho přívod musí být zajištěn zejména dostatečnou velikostí prostoru a netěsností oken a dveří. Další možností je zvláštní vzduchový kanál. Ohřátý vzduch je odváděn horní částí nebo rozváděn i do dalších místností. Chladný vzduch se naopak přivádí zespoda. Teplovzdušné vedení by mělo být přímé bez ostrých přechodů s velkým poloměrem. Co se týká celkové délky rozvodů, ta by neměla překročit délku 12 metrů.

Nehořlavý základ

Po zvážení všech okolností nastává samotná zástavba do objektu. Krb se musí umístit na nehořlavý základ například beton nebo dlažbu. Tato nehořlavá podložka pak musí půdorys ohniště přesahovat o 80 cm v kolmém směru na otevíratelnou stěnu.  V ostatních směrech o 400 cm. Krbové těleso je také nutné tepelně izolovat. U nehořlavých stěn je potřebná izolace alespoň 6 cm. Pro stěny z hořlavých materiálů vytvořte tepelnou obezdívku. Obezdívka hraje ve finálním vzhledu důležitou roli, ale je volba je zcela na majiteli krbu, vždy by však měla být z nehořlavého materiálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *