Jak začít odpuzovat prach, aby se u vás neusadil?

Úklid domácnosti

Stejně jako neustále se hromadící hromady oblečení a nepořádek v domácnosti, i úklid je neustálý boj. Jedna věc je však rutinně odstraňovat prach z povrchů a úplně jiná věc je zabránit jeho hromadění na površích – přinejmenším tak dlouho, jak je to jen možné.

Všichni se vždy jen baví o strategiích likvidace prachu, ale v současné době je čas postoupit do fáze 2: odpuzování, a to hned, jak prach odstraníme. Jak se ukázalo, existuje jednoduchý způsob, jak odpudit prachové částečky z nábytku a jiných povrchů, a stejně jako většina skvělých úklidových triků je známý už po celé věky. Potřebujete pouze trošku správného oleje. Existuje mnoho receptů na domácí úklidové přípravky (a poprašovací spreje), ale všechny vyžadují srovnatelné věci. Takže co z toho plyne? Nakupte si tyto suroviny:

  • Ocet
  • Olivový olej
  • Malé mýdlo
  • Voda

Tyto látky dohromady vytvářejí jakýsi „povlak“, který zabraňuje tomu, aby zůstávaly prachové částečky na stolech, policích, nábytku, knihovně a atd… Budete moci navíc přidat pár kapek esenciálního oleje, pokud potřebujete, aby vaše nová směs za sebou zanechala i příjemnou vůni.

Jak vytvořit sprej proti prachu

Smíchejte dvě sklenice vody, jednu sklenici octa a dvě polévkové lžíce olivového oleje, navíc přidejte kapku nebo dvě čisticího prostředku na nádobí. Vše smíchejte dohromady. Ocet a čisticí prostředek snadno zlikvidují jakýkoli stávající binec, takže můžete – a rozhodně byste měli – nový přípravek použít nejen jako prevenci na povrchy proti prachu, ale použít ho rovnou k vyčištění povrchů, když jsou špinavé. Olej pak nabídne pomoc při odpuzování prachu a udrží je déle čisté.

Sprej
Foto: Pixabay

Použijte jej stejně jako jakýkoli jiný sprej na úklid, tedy nastříkejte jej na hadřík nebo rovnou na špinavé povrchy a poté setřete. Dejte si směs do postřikovače a mějte ji po ruce po celý úklid. Pro další repelentní účinek na ošetření ploch využijte k otírání také ubrousky do sušičky. Aviváž na prádlo také působí jako olej (čili odpuzuje prachové částice…).

Zdroje info: bestlifeonline.com, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay