Co na zahradě udělat s nově vzniklým pařezem

pařez

Občas i nebývale pěkný strom, který dělal až donedávna na vaší zahradě skutečnou parádu, musel být poražen. Pařez, který po něm zbyl uprostřed vaší pěkné zahrady je však často problém, jehož řešení nemusí být na první pohled zřejmé. Člověk však nemusí vždy volit pouze některý ze způsobů jeho definitivního odstranění. Takový pozůstatek stromu může totiž ještě dobře posloužit. Ne vždy musí působit jako nevzhledný a zapomenutý kůl uprostřed zahrady.

Pryč s pařezem

Zbavit se pařezu úplně, není vždy tak jednoduché. Způsobů, jak pařez zlikvidovat je hned několik, někdy se to ale neobejdete bez pomoci těžké techniky. Pařez je totiž zapotřebí při likvidaci zbavit i zapuštěných kořenů, které jsou často po všech těch letech zapuštěny hluboko do země. Po vytržení pařezu vám na pozemku navíc zbyde hluboká, nevzhledná jáma.

Kromě hrubé síly a mechanického vytržení kořenů lze použít i chemickou cestu k narušení pařezu, anebo jeho vypálení. Někdy je ale lepší pařez neničit, ale naopak mu na zahradě najít novou roli.

pařez

Foto: Pixabay

Zkuste pařez využít

Mnohem jednodušší řešení pro vás bude pařez ozdobit. Můžete na něm vypěstovat barevné květiny, nebo do něj lze zasadit i květináč s okrasnými květy. Můžete ho využít ale i pro pěstování převislého břečťanu, který vaši zahradu ještě více zazelení, anebo jako místo, kde se usídlí užitečné houby.

Přes zimní období může zase pařez sloužit jako dobrý podklad pod ptačí budku, v teplejších dnech vám může sloužit jako dobrý posed. Pařez se dá zkrátka využít k více účelům. Není proto dobré se ho za všech okolností ihned zbavovat.

Zdroje informací: https://www.chatar-chalupar.cz/jak-se-zbavit-parezu/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-parezu-30000622.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.