Váleček

Jak vymalovat byt?

Někdy se říká, že s malováním je to stejné jako se stěhováním a občas je lepší vyhořet. Tak velký problém to ale není. Při trošce šikovnosti si zvládnete vymalovat sami a nezůstane po vás ani velký nepořádek. Ušetříte za malíře a zbavíte při úklidu se zbytečností.

Než se pustíte do malování, promyslete si, jak chcete svůj byt obměnit. Důležitý je výběr barvy. Můžete stěny a stropy pouze vybílit. Současný trend se ale nese ve znamení barevných stěn. Barvy dokážou opticky měnit daný prostor, takže můžete docílit jeho zvětšení, zmenšení i prosvětlení. Studené odstíny barev, jako je světle modrá, prostory rozjasní a opticky zvětší. Teplé a světlé barvy, jako je žlutá, nahradí chybějící sluneční světlo. Pro vyvolání útulnosti v menším prostoru zvolte teplé, tmavší barvy. Klidně zkuste hnědou, bordó nebo cihlovou barvu. Podívejte se také, jak vymalovat obývací pokoj, nebo jak postupovat při vymalování ložnice podle Feng Shui.

Ochraňte nábytek

Abyste ochránili nábytek od znečistění barvou, zvolte krycí malířské fólie a krepové malířské pásky. Lehčí kusy nábytku odneste a větší zakryjte uprostřed místnosti. Přelepte páskou podlahové lišty, okna, dveře, zásuvky i vypínače. Podlahu pokryjte vlnitou lepenkou nebo savou zakrývací fólii s filcem. Na malování zakupte dva různě velké válečky, stírací mřížku a teleskopickou tyč pro snadné vymalování stropu. Hodit se vám bude plochý štětec na rohy a hrany. Barvu si nechte namíchat podle vzorníku barev. Ze stěn odstraňte prach, aby barva dobře držela. Klihové barvy je nutné seškrábat. U vápenné omítky je třeba navést základní nátěr penetračním prostředkem.

Jak vymalovat místnosti v bytě

Po ponoření válečku do vědra s barvou přejeďte válečkem přes stírací mřížku a můžete barvu nanášet na stěnu. Barva se tak nanese rovnoměrně a zabráníte stékání barvy. Začínejte vždy od stropu. Strop natírejte asi v metrových pruzích a postupujte od okna ke dveřím. Hrany a přechody nejprve natřete plochým štětcem a pak naneste barvu na okraj. Docílíte přesných hran. Předběžný nátěr štětcem vám nesmí před malováním zaschnout. Na stěny nanášejte barvu válečkem křížem krážem a vyrovnejte nátěr svislými tahy válečku. Při rozdílných odstínech na stropě a stěnách vždy před nátěrem nejdříve polepte malířskou páskou zaschlé hrany natřených ploch.

Po dokončení malování

Během kratších přestávek si odkládejte váleček na obrácené víčko vědra s barvou. Po dokončení malování si malířské náčiní důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a pak do zbylé barvy nalijte trochu vody. Tím zabráníte vytvoření škraloupu na povrchu. Tento postup zvolte v případě, že barvu během několika hodin, nebo během pár dní, zpracujete. V opačném případě by vám mohla barva zplesnivět. Jakmile si uklidíte a vytřete podlahu, po odstranění malířské fólie a malířských pásek, přesuňte nábytek na původní místo. Pak už se můžete těšit z vlastnoručně vymalovaného bytu.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *