Skalpel

Ostré nástroje v dílně: Bez jakých se šikovný kutil neobejde?

Každý majitel rodinného domu nebo profi dílny vám potvrdí, že základem jeho repertoáru nástrojů jsou stoprocentně kvalitní nože a jiné řezné nástroje. Ostatně zejména ty profesionální také stojí nemalé finanční částky. Do domácnosti se určitě vyplatí zakoupit takové, které budou dlouho ostré a dokážou pokrájet prakticky cokoli. Pokud se aktuálně rozhodujete pro nákup nových, určitě dbejte na následující aspekty. Podaří se vám vybrat takové, jež budou stát za to.

Typ ostří v hlavní roli

Jedním z velmi důležitých ukazatelů kvality nože je bezesporu ostří. Setkat se na trhu lze prakticky se dvěma variacemi. Ostří může být vykované, nebo probrané. Prvně jmenované jsou zatepla kované až k samotnému ostří. Typické jsou především klínovitým zúžením od ostří ke špičce. U druhých jmenovaných je čepel na všech místech totožná, nicméně zhruba v poslední čtvrtině má zbroušení. Tyto nože jsou vyseknuty z jednoho kusu a jsou levnější než kované. Pro dokonalé řezy tvrdších materiálů jsou ideální skalpely.

Čepel

Zdroj obrázku: techni-eshop.cz

Z čeho je nůž vlastně vyroben?

Soustřeďte se také na původ oceli, z níž je nůž vyroben. Většinou je tato ocel označena jako nerezová, což ale není rozhodující. Jakostní nožířská ocel se pozná podle precizního vyvážení tvrdosti a pružnosti. Počítejte přitom s tím, že čím je nůž tvrdší, tím je samozřejmě ostřejší, nicméně údržba čepele bude složitá. Jestliže je nůž hodně pružný, práce s ním je mnohem složitější.

Škrabák

Zdroj obrázku: techni-eshop.cz

Typ nože

Víte, jak eliminujete případnou únavu při krájení? Jednoznačně volbou správného tvaru rukojeti. Ta musí dokonale padnout do dlaně. U dílenských nožů postačí standardní rukojeť bez záhybů. Jinak samozřejmě existují i specifické nože, jako je třeba škrabák. Ten má rukojeť kulatou. Specifické jsou i odjehlovací, čisticí nástroje či nože do kotoučových řezaček a podobně.

Zdroj náhledového obrázku: techni-eshop.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *