Jak vyčistit kuchyňské prkénko bez zbytečných chemikálií

Prkénko

Jak vyčistit kuchyňské prkénko bez zbytečných chemikálií: Známe to všichni, při krájení zejména čerstvých a šťavnatých plodů na našem kuchyňském prkénku se nám prkénko silně zašpiní. Špína pak často nelze smýt ani při silném drhnutí za pomocí vody a klasického mycího prostředku. V tomto návodu si ukážeme, jak efektivně krájecí desku umýt tak, aby zase vypadala jako nová. A to bezpečně, bez použití škodlivých chemikálií.

Co budeme k umytí desky potřebovat?

Hlavní úlohu během čištění bude mít citrón, jelikož se jedná o přírodní dezinfekční prostředek. K perfektnímu vyčištění budeme tedy potřebovat pouze citrón, jedlou sodu a dvě minutky času.

Postup čistění prkénka

Nejprve povrch celého prkénka posypeme jedlou sodou. Poté rozkrojíme citrón napůl a šťávu z citrónu vymačkáme na prkénko. Kapky citrónu dopadající na jedlou sodu způsobí vtipnou, šumivou reakci. Následně druhou půlku citronu použijeme k důkladnému vydrhnutí desky. Nakonec už stačí jen desku opláchnout horkou vodou. Po těchto pár jednoduchých krocích bude Vaše prkénko k nerozeznání od nového.

Soda a voda

Smíchejte sodu bikarbonu s vodou do pasty. Tuto pastu naneste na prkénko, nechte chvíli působit a poté opláchněte čistou vodou.

Rýže a sůl

Do misky nasypeme rýži a přidáme hrst soli. Tímto směsí můžete otírat prkénko, což pomáhá odstranit zbytky a nečistoty.

Dřevěná prkénka

Foto: Pixabay

Kyselina citronová

Rozpusťte kyselinu citronovou ve vodě podle návodu a použijte ji k utírání prkénka.

Citron a sůl

Rozřežte citron na půlku a posypte jednu polovinu solí. Tímto můžete skvěle čistit a odstranit nečistoty. Poté otřete prkénko vlhkým hadříkem.

Pamatujte si, že při čištění dřevěných prkének byste měli být opatrní, abyste nepoškodili povrch. Vždy zkuste nový čistící postup na malé málo viditelné ploše, abyste se ujistili, že nedojde k poškození.

 

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby/578535/jak-vycistit-kuchynske-prkenko-triky-ktere-funguji-na-drevene-i-plastove.html, https://zahrada.firenews.video/uzitecne-rady/jak-vycistit-prkenko-zbavte-se-necistot-a-zapachu-bez-kapky-chemikalii/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.