Mech na zahradě: Pro a proti

mech

Mech na vaší zahradě může sloužit do jisté jako okrasná rostlina, ale na druhou stranu může být i nehodícím se prvkem ve vašem království květin. Jak se tedy rozhodnout ve chvíli, kdy nevíte, zda se jej bavit či nikoliv?

Mech jako okrasný prvek a naopak

Mech jako estetický prvek využijí především ti, kteří mají na svých zahradách skalku, jezírko apod. Mech se v tu chvíli stává také pevnou bariérou a oporou hráze vašeho rybníčku. Navíc pak zadržuje v zahradě vodu. Pokud mech zasadíte spíše do stinných míst, věřte, že se mu tam bude dobře dařit. Pokud se mech dobře uchytí, může dobře obrůst také kamennou zídku, což bývá také velmi estetické. V takovém případě je jen na vás, zdali mech na zídce ponecháte, či se ho do budoucna raději zbavíte.

mech

Foto: Pixabay

Často však mech obsadí vaše trávníky, kde nekompromisně vytlačí trávu z vaší zahrady ven. V takovém případě se ho budete jistě chtít spíše zbavit. Pokud trávník často provzdušňujete, tzv. vertikutujete, nemusíte si s mechem dělat příliš mnoho starostí. Pokud však přeci jen nějaký ten mech objevíte, zbavíte se ho nejlépe pomocí tzv. vertikulačních hrábí.

Mechy patří mezi výtrusné rostliny, objevují se zpravidla i tam, kde se to příliš nehodí. Často je tak můžete vidět ve spárách dlažby u vašeho domu apod. Jak již bylo zmíněno výše, mechy nemají hluboké kořeny, proto není obtížné přerušit jejich kořenový systém, třeba horkou vodou z vaší rychlovarné konve nebo vodou z tlakových hadic.

Mech může být na střechách i užitečný

Pokud je vaše střecha mechem doslova obklopena, ujistěte se vždy včas, že netvoří ochrannou bariéru před nebezpečným azbestem. V takovém případě je totiž naopak nebezpečné takový mech odstraňovat. Jak je vidět, mech má na zahradě a okolo domu svá pro i proti. Je to tedy na vás.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/mech-v-zahrade-ano-ci-ne-24042.html

https://region.rozhlas.cz/zbavujete-se-na-zahrade-mechu-podivejte-se-na-nej-z-jineho-uhlu-a-zkuste-ho-8678517

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.