Jak vybrat kapra: Patří vánoční kapr do vany?

Vánoční kapr na stole se stal již jakousi samozřejmostí, která vychází z hlubokých tradic. Ostatně základem štědrovečerní tabule se stal již zhruba v první polovině 19. století. Nebyl to sice kapr smažený, ale na černo. Jako příloha sloužila poměrně aromatická omáčka, jejíž součástí byly rozinky, ořechy, švestky, a dokonce i perník!  Smažený vánoční kapr pochází až z roku 1985, kdy recept zveřejnila ve své slavné kuchařce Magdalena Dobromila Rettigová. Když si ale kapra chceme správně připravit, musíme nejprve toho pravého vybrat…

Podle čeho se vybírá vánoční kapr?

Podívejme se přehledně na všechny detaily, podle kterých se vybírá vánoční kapr.
                     musí vypadat zdravě na první pohled
                     neplave v kádi na znak
                     má začervenalá žábra
                     ocasní ploutev je rozvinutá do vějíře
                     oči nemá kalné, ale naopak čisté a lesklé
                     čerstvý kapr obecný má na dotek pružnou svalovou hmotu
                     nastane-li lov kapra, ryba se chce za každou cenu vysmeknout

Kapr šupinatý, anebo kapr naháč?

Mnohdy se také řeší otázka, jestli je lepší kapr šupinatý, či kapr naháč. V podstatě je to úplně jedno. Všechno se odvíjí od umění kuchaře. Začátečník by měl koupit spíše kapra naháče. Ten je jednodušší na přípravu. Pokud neumíte kapra správně připravit, pak můžete se šupinami odstranit i část svaloviny, což je špatně! Určitě ale není špatné nechat kapra zbavit šupin člověka, který ryby prodává.

Má být kapr skutečně ve vaně?

Vánoční kapr patří dle tradic do vany stejně jako vánoční stromek a různé ozdoby! Měl by se tam údajně očistit před svou nemilosrdnou smrtí. Pravda to ale být nemusí, jelikož kapr se příliš neočistí. Spíše mu uškodí teplotní rozdíly. Když jde ven z kádě, je venku a pak jde znovu do vody rozdílné teploty, způsobí mu to hned několik šoků. Nejdůležitější je vědět, jak správně zabít kapra! Hodně důležité jsou také u ryby jako kapr recepty.   

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *