Jak v obchodě nebo na trhu poznat dobrý a kvalitní meloun

meloun

K létu patří kromě slunce a krásných pláží i šťavnaté ovoce. A není nad ledové osvěžení melounovou šťávou přímo z vaší lednice. Jak ale na trzích vybrat ten nejsladší a dostatečně zralý plod? Není totiž meloun jako meloun.

Nekupujte zajíce v pytli

Vždy se při nákupu ujistěte, že není meloun měkký. Stopka je jasným ukazatelem toho, zda je meloun v dobrém stavu. Jestliže je stopka žlutá až lehce nahnědlá, můžete si být jistí tím, že si na melounu po rozkrojení pochutnáte. Jakmile je stopka zelená, je to jen důkaz toho, že plod melounu není ještě dozrálý, tudíž nemůžete očekávat ani z úst odkapávající sladkou šťávu.

meloun

Foto: Pixabay

Kolem stopky by se měla utvořit nejlépe strupovitá mapa, která je vodítkem ke správné zralosti. Vzhledově často připomíná jakousi pavučinu, která je jasným ukazatelem toho, že meloun bude nejen šťavnatý, ale také hodně sladký. Strupovitá mapa, která je na melounu často vidět, nesvědčí o přezrálosti, nýbrž je ukazatelem toho, že byl meloun opylován včelami ještě v rané fázi rozpuku jednotlivých květů. Čím větší mapa se na melounu vytvoří, tím by měl být meloun sladší.

Extra zralý a plný vody

Meloun nejen osvěží, ale zároveň je plný vitamínů, minerálů i antioxidantů. Pomáhá i těm, jenž bojují se svojí vlastní váhou. Pokud se rozhodnete meloun zakoupit vcelku, je na čase ho potěžkat. Čím je plod zralejší a těžší, tím je i lepší. Váhu můžete porovnat i mezi dvěma melouny. Který z nich bude těžší, tím lepší pro vás meloun bude. Meloun, který je příliš lehký, je často moučný a nemá šťávu. Takovým je třeba se raději vyhnout.

Zjistěte to poklepem

Určitě každý z vás už někdy zkoušel na meloun poťukat klouby prstů jedné ruky. Čím více dutý zvuk zaznamenáte, tím více si můžete být jisti jeho zralostí. Poklep kloubů musí pěkně znít. Jakmile je zvuk neznělý, meloun raději nekupujte, nebo zkuste sáhnout po jiném melounu.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-vybrat-meloun-30000716.html

https://living.iprima.cz/zahrada/je-meloun-ovoce-nebo-zelenina-jak-vybrat-v-obchode-ten-spravny

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.