Jak správně skladovat vajíčka

vejce

Bez vajíček se neobejde téměř žádná kuchyně a ve většině domácností jsou v lednici neustále připravené. Jak je to ale s jejich skladováním? I vajíčka lze totiž skladovat dobře a špatně. V tom druhém případě nás čeká zkrácení jejich trvanlivosti a jejich zbytečné vyhazování, v horším případě potom zdravotní komplikace. Vzhledem k tomu, že se lidé často neshodnou ani na tom, zda vajíčka patří do lednice či nikoliv, nezaškodí zopakovat si několik základních pravidel.

Vajíčka v naší kuchyni

Vajíčka jsou zdrojem energie, bílkovin, minerálů a důležitých vitamínů, bez kterých se náš organismus neobejde. Vejce od slepic jsou proto potravinou, které je potřeba si vážit a věnovat jí náležitou péči. Cenné látky, které vajíčka obsahují, nenajdete mnohdy jinde než právě v čerstvém vejci.

Příkladem je žloutek, který je bohatý na minerální látky jako je síra, železo, fosfor, zinek a měď. Vajíčko díky tomu mnohdy nahradí potřebnou třeba i denní dávku masa. Vejce jsou pro nás důležitou potravinou, ale ne vždy tušíme, jak je správně skladovat.

vejce

Foto: Pixabay

Skladování vajec

Vejce se skládají z několika vrstev, které tvoří jeho obal chránící vnitřek. Tento obal se ale může narušit při změnách teploty. Jde především o svrchní část skořápky a tenkou blanku, která se nachází těsně pod ní. Vejce by měla být uložena v chladnější místnosti, především tak, kam nesvítí slunce.

Především vlivem střídání teplot se ale může skořápka snadno narušit a následně prasknout. Rozhodně vejce nedávejte na mrazák ani je nevystavujte teplotám vyšším než 15 stupňů. To nejdůležitější je ale právě to, aby vejce neprocházely teplotními změnami.

Obecně tedy platí, že vejce je třeba skladovat na suchém a temném místě. Vyvarujte se toho, aby se dostaly do kontaktu s ostatními potravinami a pokud možno je nechte uložené v původním kartonovém obalu. Kartonový obal dobře chrání vejce před otlučením.

Důležité je také dbát na sucho. Jakmile se vejce rosí, dochází většinou k narušení svrchního obalu a tím se zvyšuje riziko prostoupení mikroorganismů anebo vzduchu, které se mohou dostat dovnitř. Vejce se tak mohou zkazit a v horším případě také člověku přivodit nemalé zdravotní komplikace, příkladem budiž salmonelóza.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-dlouho-vydrzi-vejce-30001227.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.