Jak správně skladovat banány, aby vydržely déle čerstvé

banany

Fronty na banány už jsou naštěstí dávnou minulostí a z tohoto tropického ovoce se stala věc naprosto běžná. To ale neznamená, že bychom měli nechávat banány doma zkazit. Jak tedy banány doma uložit, aby nám vydržely čerstvé co nejdéle?

Proč nakupovat banány?

Banány jsou plody banánovníku a hned po jablkách jsou druhým nejoblíbenějším ovocem u nás. Jsou navíc nejen chutné, ale také zdravé. Banány totiž obsahují velké množství vlákniny, minerálů a antioxidantů. I proto se využívají průjmových onemocnění, regulují hladinu cukru v krvi, a navíc jsou zdrojem draslíku, který napomáhá regulovat krevní tlak. Banán také přispívá k správné funkci ledvin. Při sportování je banán dobrým zdrojem minerálů.

banany

Foto: Pixabay

Jak banány skladovat?

Banány rostou v subtropech tam, kde je vlhko a teplo. Na stromech rostou v trsech, někdy velmi objemných, tzv kmenech. Jejich cesta ze stromu k nám do obchodu je poměrně dlouhá, musí při ní projít ještě chemickým ošetřením. Proces zrání banánů je velice rychlý, a proto k nám putují ještě hodně nezralé.

Plody přitom ovlivňuje hlavně teplota, při které dozrávají. Na trzích a v obchodech se tak setkáváme s banány různých barev: od zelené až po sytě žlutou s hnědými skvrnami. Pokud chcete, aby vám banány vydržely, vybírejte v obchodě banány ještě zelené. Dejte si také pozor na to, aby povrch nebyl nikterak poškozen. Slupka by měla být celistvá, nepopraskaná a neotlučená.

Pokud jsou tyto podmínky splněny, existuje předpoklad, že vám doma vydrží. Je ale třeba dodržovat určitá pravidla. Ve své spíži je vždy vyvěste špičkou dolů. Vyvěšení banánů má tu výhodu, že nedojde k macerování, tj. otlačení ovoce, jehož následkem vznikají tmavé skvrny. Banány ukládejte na suché, chladnější místo. Teplota by však neměla být nižší než dvanáct stupňů.

Pravidla pro skladování platí i naopak, pokud budete chtít naopak proces zrání urychlit, postačí dát banány do papírového sáčku při pokojové teplotě.

Zdroj informací: https://erecepty.eu/banany-genialni-rady-spravne-uchovat/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.