Jak správně pěstovat chilli papričky

Chilli papričky

S příchodem prvních náznaků jara mnohdy ještě leží na naší zemi sníh, ale právě druhá polovina února je tou vhodnou dobou na pěstování chilli papriček, které nejsou nijak náročné na pěstování a zvládne je vypěstovat každý, třeba i nezkušený začátečník. Chilli papričky jsou v kuchyni čím dál tím populárnější, tak proč to nezkusit?

Chilli papričky a jejich pěstování

Papriky lze pěstovat od semínek, a to i v domácím prostředí. Hlavním předpokladem úspěchu je kvalitní substrát. Právě kvalita substrátu v pařeništi je pro růst chilli papriček rozhodujícím parametrem, který zajistí, že papričky budou mít pro růst dostatek živin. Kvalitní substrát musí být také dostatečně zavlažovaný, nikoliv však přemokřený.

Ve spodní části truhlíku je dobré ponechat otvor, kterým bude nepotřebná voda vytékat. Příliš přemokřená půda vede ke vzniku plísní, které následně způsobí úhyn rostliny a tím pádem i ztrátu celé úrody.

Chlli

Foto: Pixabay

Další kroky

Semínka vždy sázejte několik mm pod povrch substrátu. Na to, aby se semínko uchytilo a mohlo tak během následujících 4-6 týdnů řádně vyklíčit, postačí jen pouhé 3 mm. Semínka je následně potřeba zalévat pomocí rozprašovače, protože příliš silný proud vody by je mohl vyplavit pryč.

Stejně tak jako každá rostlina potřebují i papriky světlo a slunce. V období února se ještě nemusíte obávat silných slunečních paprsků, které by vám jinak papriky spálily. Pro pěstování paprik je dobré udržet přiměřenou vláhu půdy i dostatek světla.

Pěstitele následně budou čekat celkem dvě přesazování. To první ve chvíli, kdy rostlinky dosáhnou velikosti 8-10 cm. V tu chvíli je třeba přesunout je do sadbových květináčů, buď těch, které koupíte v obchodě, anebo třeba kelímků od jogurtu. Druhé přesazení do většího květináče anebo do fóliovníku přichází zhruba v květnu, kdy by rostliny měly mít asi 20-30 cm.

Papriky jsou všeobecně zdravá zelenina, která obsahuje více vitamínu C než například citron, je tedy na místě netrpělivě čekat na úrodu.

Zdroj informace: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/jak-pestovat-chilli-papriky-aneb-je-cas-dat-klicit-seminka-40270740

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.