02_toast

Jak snadno vyčistit toustovač

Zapečené tousty jsou oblíbenou večeří mnoha rodin především proto, že je jejich příprava v toustovači velmi snadná a rychlá. I když ale jejich prostřednictvím rodinu rychle zasytíte, dostat toustovač zpět do původního stavu už tak jednoduché není. Vnitřní část toustovače je pokrytá drobky a mastnotou, což však představuje ten nejmenší problém. Mnohem horší jsou připečené zbytky sýra a šunky pevně přichycené k teflonovému povrchu pečící plochy. Čištění toustovače ale nemusí být utrpení. Jak tedy na jeho co nejsnazší čištění?

Na hrubou sílu zapomeňte

Teflon má v kuchyni široké využití pro své opravdu jedinečné vlastnosti. Současně je ale také velmi náchylný k poškrábání. Proto se připečeniny nikdy nesnažte odstranit nožem nebo jiným kovovým nástrojem. Maximálně můžete použít dřevěnou špachtli, i s ní ale buďte velmi opatrní. Stejně tak se nesnažte dávat celý toustovač pod vodu, došlo by samozřejmě k jeho poškození. Něco jiného je, když má váš toustovač ony teflonové pečící plochy vyjímatelné. Potom je situace snadná a vy je můžete přímo omýt pod vodou.

01_toasty

Foto: Pixabay

Jak na čištění teflonu

Prvním krokem při čištění toustovače je jeho otření navlhčenou houbičkou nebo hadříkem s kapkou saponátu. Minimálně se tak zbavíte drobečků a části mastnoty. Pokud jsou ale nečistoty stále přítomny, je na čase přitvrdit. Když už v toustovači nejsou žádné drobky, zapněte jej na chvíli do sítě a nechte nahřát. Poté jej odpojte a na znečištěné pečící plochy nastříkejte ocet nebo kyselinu citronovou. Toustovač potom zavřete a počkejte alespoň 10 minut. Poté toustovač otevřete a nečistoty setřete navlhčenou houbičkou nebo papírovou utěrkou.

Prevence

Nejlépe se samozřejmě čistí toustovač, který je znečištěný pouze málo nebo vůbec. Jak toho docílit? Při zapékání toustů se snažte, aby byly všechny ingredience „schovány“ v toustu. Týká se to především sýra, který v opačném případě vyteče a připeče se k teflonu.

Další možností je zapékat tousty s pečícím papírem. Důležité je také mít toustovač v dobrém stavu a především nepoškrábaný. Všechny škrábance připékání zhoršují.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *