Právě teď je ten správný čas pro revize kotlů

Vytápění domácnosti

Máte doma plynový kotel? Pak byste se měli připravit na nadcházející sezónu. Jak? Přece nechat kotel zkontrolovat, jestli je vše v pořádku. Termín s revizním technikem si dohodněte ideálně ještě teď v srpnu, protože v září bude mít pravděpodobně plno.

Revize kotlů na plyn by se měly provádět jednou ročně, ideálně právě před startem topné sezóny. To platí pro domácnosti, firmy mohou kontroly dělat ještě častěji.

Proč jsou revize plynových kotlů tak důležité?

Protože pokud kotel nefunguje správně, například netěsní, hrozí únik jedovatého oxidu uhelnatého. Tento plyn nemá barvu ani zápach, takže jeho únik nemáte šanci zaznamenat. Že je něco špatně, začnete pozorovat až ve chvíli, kdy u vás začne docházet k bolestem hlavy, únavě, poruchám vidění apod. Tehdy už ale může být pozdě. V ČR každoročně na otravu oxidem uhelnatým umírají desítky lidí. Tato úmrtí jsou přitom úplně zbytečná.

Zároveň jde o formalitu pro pojišťovny

O každé revizi kotlů byste si měli nechat vystavit protokol, abyste měli důkaz, že byl kotel zkontrolován. Bude se vám to hodit v případě pojistné události. Pojišťovna vám totiž nemusí proplatit škody, pokud jste zanedbávali kontroly.

Revizi kotle byste si každopádně měli objednat hlavně kvůli sobě a své rodině. Jde o vaše zdraví. Necháte-li kotel zkontrolovat, budete moct žít s pocitem, že jste v bezpečí a vše funguje, jak má.

Kde sehnat revizního technika a kolik úkon stojí?

Neděste se. Za plynový kotel cena nestoupne nijak dramaticky, revize je jednoduchý servisní úkon s cenou do tisícovky. Technika zkuste pohledat na internetu, případně se obraťte na vašeho dodavatele energií, pomůže vám ho najít. Někteří dodavatelé v rámci prémiových tarifů dokonce zajišťují každoroční revize, takže na ně nemusíte pamatovat, ani je není nutné zařizovat. Dodavatel energií se vám každý rok ozve sám jen proto, aby s vámi dohodl termín revize.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.