Jak si ověřit, že vám těsní lednice a neutíkají peníze?

lednice

V dnešní době charakterizované skokovým nárůstem cen za potraviny i energie je potřeba myslet na každý detail. Lednici, která zpravidla běží v nepřetržitém provozu, je potřeba udržovat ve fit kondici. Aby se nestala příliš velkým žroutem vaší elektrické energie, je především důležité nevykládat zbytečnou energii do prostoru a při dovření dvířek by měla lednice vždy správně těsnit. Pokud utíká chlad z lednice přímo ven, není divu, že účty za energie jen kvetou. Jak si ověřit, že vaše lednice nemá s těsněním problém?

Když těsnění netěsní

Optimální teplota lednice by se měla pohybovat kolem pěti stupňů Celsia. Pokud teplota v lednici vlivem špatného těsnění roste, není divu, že musí lednice vynaložit více energie na její opětovné snížení. Volné těsnění kolem dveří a nedoléhající dveře jsou příčinou vašich nedoplatků za spotřebovanou elektřinu. Pokud je guma těsnění zpuchřelá, nebo nedoléhá, je čas vyměnit jí za novou.

voda

Foto: Pixabay

Test těsnění

Pokud si stavem vašeho těsnění na lednici nebudete příliš jistí, určitě vyzkoušejte jeden jednoduchý trik, který vám s tímto problémem pomůže. Do vaší chladničky vložte rozsvícenou obyčejnou baterku ve chvíli, kdy bude v místnosti naprostá tma. Pakliže světlo skrze dovřenou lednici proniká, je jasné, že netěsní a není divu, že má vaše lednice spotřebu energie větší a větší.

Jak šetřit energii

Pro snižování spotřeby lednice existuje nicméně více triků než jen kontrola těsnění. Zprvu zkuste lednici odmrazit a umýt. Pokud ani to vaší lednici nepomůže, je dobré zkontrolovat mřížku v lednici. Může se v ní usadit prach, který také může spotřebu lednice velmi komplikovat.

Potraviny pro přehlednost uspořádejte vždy tak, aby ty nejběžnější byly na dosah vaší a abyste přesně věděli, kde co máte. Lednice by totiž měla být otevřená vždy jen po dobu nezbytně nutnou. Je nutné si uvědomit, že při každém otevření dvířek u lednice uniká velké množství studeného vzduchu. Minimalizujte proto manipulaci s lednicí na co možná nejkratší dobu.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/lednice-baterka-jak-usetrit-20300525.html

https://krostrade.cz/domov/jak-opravit-tesneni-chladnicky-2-snadne-kroky-pro-vas/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.