Koberec

Jak se starat o koberce, aby dlouho vydržely?

Vyrábí se z různých materiálů i barev. Podle odborníků jsou ideální pro alergiky, pokud se jim věnuje pravidelná péče. Řeč je o kobercích. Někdo si bez nich nedokáže představit svůj byt, někdo je využívá jen v některých místnostech a někdo dokonce jen jako předložku. Koberce nejen snižují prašnost, tlumí hluk, ale výborně slouží i jako tepelná izolace. A jak udržet koberec čistý a krásný, co nejdelší dobu?

Základem je vysávání

Nejzákladnějším způsobem údržby koberce je pravidelné čistění a vysávání. V opačném případě se koberec může stát líhništěm nejrůznějších roztočů.  Koberce mají tu výhodu, že se v nich zachytává prach a alergeny, na rozdíl od dřeva, lina nebo dlažby. I tak, ale alergeny s prachem musíme dostat pryč. Nemůžeme proto běžný úklid podceňovat a minimálně jednou za týden koberce vysát. Neodbývejte ani hůře dostupné prostory, kde se prach usazuje nejčastěji. Četnost vysávání závisí také samozřejmě na tom, zda máte například domácího mazlíčka nebo jak často v místnosti jste.

Co platí na skvrny?

Čas od času se v domácnosti stane nějaká ta nehoda, která se nevyhne někdy ani kobercům. Co tedy v takovém případě dělat?  Na skvrny nejvíce platí rychlost. Co nejrychleji tedy do savého papíru nebo hadříku se pokuste nasát zbytky tekutiny, které se ještě do koberce nedostala. Nikdy však flek nerozmazávejte do stran, ale zkuste ho odstranit houbičkou s čistou vodou. Další možností, je vyzkoušet čistič na koberce. Doporučuje se však, nejprve ho vyzkoušet na méně viditelných místech.

Důkladná očista

Jednou za čas je také potřeba kobercům dopřát důkladnou očistu. Na takovou očistu si buď pozvete specializovanou firmu, nebo si troufnete sami. Pokud se do celkového čištění koberců pustíte sami, bude potřeba si obstarat řadu přípravků. Tyto přípravky fungují na principu aktivní pěny, která rozpouští nečistoty, odvádí je ven a po zaschnutí pouze odstraníte vysavačem. Některé přípravky obsahují i látky proti boji s roztoči. Pokud máte s roztoči problém, určitě takový přípravek použijte. Jestliže si na čištění sami netroufáte a zavoláte si specializovanou firmu, budete si moci vybrat mezi suchým a mokrým čištěním. Rozdíl spočívá v tom, že mokrá varianta čištění je účinnější, ale delší a není vhodná pro vlněné, hedvábné nebo perské koberce. Suchá varianta je naopak rychlejší a dražší.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *