Jak rozpustit zcukernatělý med

med

Med je vpravdě dokonalým přírodním produktem, který je pro lidské tělo zásobárnou mnoha prospěšných látek. Lidé k němu ale někdy přistupují chybně, konkrétně ve chvíli, kdy tzv. zcukernatí. Řada lidí má pocit, že se s medem stalo něco špatného. To je ale omyl.

Zcukernatění medu

Zcukernatělý med nepatří rozhodně do odpadkového koše, krystalizace medu totiž ve skutečnosti vypovídá o kvalitě medu. Med, který zcukernatí, nebyl pravděpodobně ani doslazován cukrem. Krystalizace medu probíhá u lučních a květových medů poměrně často v důsledku většího obsahu glukózy. Při samotné krystalizaci dochází nejen k zhoustnutí medu, ale díky prvotním krystalům, jež se tvoří např na drobných zrncích pylu, med i tuhne.

Med byste neměli vystavovat přímému slunečnímu světlu a dbejte i na těsný uzávěr. Díky vlhku i světlu může med začít i kvasit. Ke zkažení medu tedy dojít může, cukernatění ale rozhodně není jeho projevem, právě naopak. Pokud ale máte pocit, že tekutý med je pro vás z nějakého důvodu lepší, můžete ten zcukernatělý rozpustit.

med

Foto: Pixabay

Rozpouštění medu

Med, který má ve sklenici pevnější skupenství, lze uvést opět do tekutého stavu pomocí pozvolného zahřívání na teplotu kolem 40-45 stupňů Celsia. Vhodnou metodou, jak med dostat opět do původního stavu, je vodní lázeň.

Na dno hrnce postačí položit čistou utěrku a sklenici medu. Vodu, kterou postupně do hrnce přilijete, by měla obsáhnout tu část sklenice, která obsahuje med. Voda, do které je sklenice zanořená, by neměla přesáhnout teplotu více než 45 stupňů Celsia. To proto, aby neponičila veškeré enzymy a vitamíny, které se v medu nacházejí. Postupným zahříváním získá med opět tekutou vazbu.

Během topné sezony můžete k rozehřátí medu využít i teplý radiátor. Sklenici s medem předtím zabalte ještě do utěrky a položte jej na radiátor. Tekutou konzistenci medu uskladněte ihned v temnu a chladnu.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-na-zcukernately-med-30000915.html

 https://www.sportuj.com/jak-rozpustit-zcukernately-med/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.