Altán

Jak pečovat o dřevěný materiál, aby dlouho vydržel?

Dřevo je krásným a přírodním materiálem, který patří do zahrady, jak v podobě uměleckého díla i zahradního posezení. Přirozeně propojuje přírodu a náš životní styl. Jak ale docílit toho, aby například dřevěná pergola vypadala neustále jako nová a hlavně, aby dlouho vydržela?

Povrchová úprava je základ

Pro trvanlivost dřeva i jeho uspokojivý vzhled je povrchová úprava naprosto klíčová. Pokud je dřevo neošetřené, nějaký čas sice vydrží, ale životnost se tím dost snižuje a navíc utrpí újmu v rámci estetické stránky. To znamená, že zahradní altán můžete nechat bez ochrany, ale po podzimních deštích a následných zimních mrazech už nebude vypadat jako na začátku. Povrchových úprav existuje několik, nejefektivnější variantou je tlaková impregnace. Mořidlo pronikne hluboko do dřeva a dodá mu všechny potřebné látky. Díky těmto látkám bude pak dřevo odolné proti klimatickým podmínkám.  Jedinou nevýhodou je, že po tlakové impregnaci získá dřevo nazelenalý odstín. Ten však čase zmizí. Kromě tlakové impregnace se při ošetřování dřeva osvědčily třeba i lazurovací nátěry a další  silnovrstvé lazury.

Co ještě prodlouží životnost dřeva?

U zahradních dřevostaveb jako jsou pergoly, altány a zahradní domky, je lepší když dřevěná podlaha není  v přímém kontaktu se zemí a je mezi nimi nějaká mezera. Dřevo tak není vystaveno až takovému vlhku, takže se snižuje riziko vzniku plísní i nápor škůdců. Jak tedy docílíme distanční mezery mezi dřevem a podkladem?  Mezeru vytvoříme nejlépe za pomoci kotvících prvků, zemních vrutů ideálně.

A co tropické dřevo?

Ošetřování tropického dřeva je kapitolou samo o sobě. Exotické dřevo má totiž jiné absorpční vlastnosti než naše domácí dřeviny a řada ošetřovacích přípravků se tak do takového dřeva ani nevpije. K ošetřování tropické dřeva se proto používají spíše olejovité přípravky, které lépe proniknou do struktury a lépe dodají potřebnou ochranu před vlhkem, deštěm i proti škůdcům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *