Kohoutek

Kapající kohoutek: Oprava snadno a rychle

Protéká vám páková baterie? Příčinou může být nános vodního kamene i zrnko písku. Oboje má za následek prasknutí kartuše uvnitř baterie.  V takových případech však nemusíte hned volat instalatéra nebo kupovat baterii novou. Naprosto postačí vyměnit kartuš. A jak na to, se dozvíte v následujících řádcích.

Účel kartuše

Kartuš slouží k tomu, aby se směšovala teplá a studená voda, podle toho jak pohybujete pákou a zároveň odvádí proud vody do ramena baterie. Novou kartuš čili vršek pořizujte podle kartuše staré. Nyní k samotné výměně.  Nejdříve, co musíte udělat, je uzavřít přívod vody. Poté otevřete páku baterie, otočte doleva a doprava a nechte tak odtéct přebytečnou vodu. Následně sejměte malý kryt neboli rozlišovač, který označuje teplou a studenou vodu. Otvorem prostrčte šroubovák, povolte šroubek uvnitř a pohybem směrem vzhůru vysuňte páku.

Odstranění staré kartuše

Kleštěmi nebo i rukou povolíte kryt, ochranou vnější matici. Pokud zvolíte kleště, je dobré danou část zamotat např. do hadru, abyste ji nepoškrábali nebo dokonce neponičili. Na povolení matice kartuše si vezměte na pomoc golo sadu, stanový klíč či siko kleště. Nyní můžete vytáhnout starou kartuši z baterie. Zkontrolujte, zda nejsou v baterii předměty, které by mohli katruš novou nějak poškodit.

Nová kartuš

Před vkládáním nové kartuše do pákových baterií, se ujistěte, že se na ní nachází těsnění.  Pokud nová kartuš, kterou jste si zakoupili, má ve své horní části širší kužel, už nebude těsnění potřeba a to staré těsnící pouzdro proto odstraňte zevnitř páky. Teď můžete bez problému vložit novu kartuši do baterie. Nutné je nasměrovat drážky ve spodní straně kartuše do těch správných otvorů v baterii. Mírným pootočením si ověříte, jestli kartuš sedí. Nakonec pokračujte v opačném prostředí, než jste začali a všechny části, tak vrátíte zpět na místo. Posledním bodem je už jen spuštěním přívodu vody vyzkoušet, že baterie funguje v pořádku a nikde neprotéká.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *