Provázková záclona

Jak oživit bílé provázkové záclony?

I když mnozí lidé tvrdí, že záclony už vyšly z módy, opak je pravdou. Záclony jsou bytovým doplňkem, který dělá dům útulnější a příjemnější. Tedy jen tehdy, kdy jsou krásně bílé a nezaprášené. Jen tak se za ně nemusíme stydět, jen tak se cítíme v domově dobře. Jestli se dlouhodobě perete se špinavými, nehezky vypadajícími záclonami, poradíme vám několik snadných tipů a rad, jak dosáhnete opětovaně krásně bílých záclon, které budou vypadat jako nové a které vám bude každý závidět.

Na úvod je třeba podotknout, že ne všechny záclony je dobré prát v pračce. Mnohdy stačí jenom vodní lázeň, v níž záclony ručně vyperete. Jestli se přesto rozhodnete prát záclony v pračce, nezapomínejte na sáček na praní záclon, do něhož záclony vložíte ještě předtím, než je vložíte do pračky. Jelikož jsou záclony (zejména provázkové záclony) velmi choulostivé, je třeba k jejich praní přistupovat šetrně, aby nedošlo k jejich poškození. Díky sáčku se během praní nepotrhají či nijak nezničí.

Jak jsme ale zmínili, ve většině případů stačí vodní lázeň, pokud víte, co do ní přidat.

Zázrak jménem ocet

Nemusíte si kupovat drahé chemikálie či prací produkty z drogerií, abyste dosáhli zářivě bílých záclon. Mnohdy stejně nejsou tak účinné, jak se o nich mluví v televizních reklamách. Nejlépe uděláte, když vsadíte na domácí pomocníky, jako je například ocet.

Ocet je považován za učiněný zázrak. Nejen, že pomáhá perfektně vyleštit okna nebo zbavuje varnou konvici vodního kamene, ale také pomáhá vybělit bílé záclony. Stačí si jen přichystat octový roztok, kdy smícháte dva litry vlažné vody a pět lžic octa. Záclony do roztoku ponoříte a necháte několik hodin nedotčené.

Citron jako nenahraditelný pomocník

Stejně tak účinný jako ocet, je také citron. V domácnosti ho nepoužíváme jenom na ryby nebo do čajů, ale také si hravě poradí se spáleninami na pánvi či s vodním kamenem ve varné konvici. A stejně jako ocet si poradí i se zašedlými záclonami. Citron lze připravit na více způsobů. Buď z něj a jedlé sody můžete udělat kaši, do níž záclony ponoříte asi hodinu před praním, nebo si v poměru 1:1 uděláte citronový roztok s vodou (smícháte šťávu z citronu a obyčejnou pitnou vlažnou či teplou vodu).

Tyto rady Vám přinášíme společně s odborníkem na provázkové záclony s portálem provazkova-zaclona.cz.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *