Jak opravit poškozenou vanu

01_vana

Klasická smaltovaná vana je nedílnou součástí většiny koupelen. Vlastní smalt, který tvoří vnější vrstvu, je materiál, jež má prakticky absolutní odolnost vůči působení vody. Jeho problémem je nicméně křehkost a není velký problém ho poškrábat či uštípnou. Stačí neopatrná manipulace se sprchovou hlavicí ve vypuštěné vaně a její pád snadno způsobí nevzhlednou prasklinu. I smalt se dá ale opravit. Jak na to?

Smalt a jeho opravy

Smalt je křemičitá sklovina, která se používá v mnoha případech pro ochranu kovových povrchů, od nádobí přes šperky, až po vany či sprchové kouty. Charakterizuje jej lesk a hladký povrch, stejně jako vysoká odolnost. Problémem je potom již zmíněná křehkost.

Zatímco poškozené smaltované nádobí většinou vyměníme za nové, u vany se ale vyplatí přemýšlet o to, jak poškozený povrch opravit. Důvodem není jen vysoká cena nové vany, ale také fakt, že výměna vany znamená většinou i bourání a všechny nepříjemnosti s ním spojené.

02_vana

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak smalt opravit

V kterémkoliv hobby marketu či obchodu pro kutily bez problémů seženete vše, co pro opravu smaltu potřebujete. Pro menší poškození jsou vhodné tmely na smalt, pro opravu poškození většího rozsahu jsou určeny speciální velké sady na opravu smaltu. Tmely se prodávají ve dvou variantách, epoxidové a polyuretanové.  O něco vhodnější jsou ty polyuretanové, které mají lepší mechanické vlastnosti a pokud vám někde ukápne, lze jej odstranit acetonem.

Postup opravy je poměrně jednoduchý. Nejprve je třeba vanu očistit a odmastit. V případě potřeby je možné použít i protředek na odstranění vodního kamene. Poté musí vana dokonale vyschnout. Dalším krokem je obroušení poškozeného místa. Smirkovým papírem místo zbruste stejně jako jeho bezprostřední okolí a zbavte se ostrých hran. Odstraňte zbytky po broušení a v případě potřeby nechte vanu opět vyschout.

Dalším krokem je vlastní nanesení smaltového tmelu napoškozené místo. Použít lze špejli, štětec apod. Cílem je tenká vrstva tmelu. Následně bude tmel schnout. Dejte mu vždy alespoň 24 hodin čas a rozhodně v této době nenapouštějte vodu. Již po 6-7 hodinách se bude zdát, že tmel je zaschlý, požadované vlastnosti ale získá opravdu až za 24 hodin. V případě, že poškození je hluboké, je třeba nanést na první (samozřejmě zaschlou) vrstu další stejným způsobem.

Samozřejmě platí, že oprava není totéž co nový materiál a v případě skutečně rozsáhlých poškození je vhodnější nechat vanu znovu kompletně vyvložkovat či se pustit do její výměny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.