01_chata

Úskalí celoročního bydlení v chatě či chalupě

V posledních letech zažívá strmý nárůst trend stěhování do chat a chalup v rekreačních oblastech. Lidé, kteří se k němu rozhodnou si pochvalují především klidné bydlení v přírodě a v neposlední řadě i finanční výhodnost. Koupě rekreačního objektu totiž často vyjde levněji, než byt či rodinný dům. Při výběru tohoto typu bydlení je však třeba dávat si při jeho výběru velký pozor, úskalí totiž skrývá poměrně dost.

Číslo popisné

Přespávat a fyzicky přebývat lze v chatě samozřejmě po celý rok, pokud to ale s takovým bydlením myslíte vážně a budete si do něj chtít převést trvalé bydliště, je třeba, aby měl objekt číslo evidenční, resp. číslo popisné. Pokud jej nemá, anebo si vy nejste jistí, je nutné zajít na obecní úřad a situaci ověřit, případně se domluvit na přidělení evidenčního čísla.

U chat také není od věci ujistit se, že stojí na pozemku legálně, případně zda stavbu či pozemek pod ní není vázáno zástavní právo, nějaké věcné břemeno, případně exekuce. Pokud potom kupujete pouze pozemek a chcete si na něm dům teprve postavit, konzultujte situaci s místním stavebním úřadem. Může se totiž stát, že do hry vstoupí ochranné pásmo, naplněné procento zastavění, přílišná velikost plánované stavby, či další faktory, které v dané lokalitě stavbu znemožní. Prověřte také vlastnické vztahy týkající se příjezdové cesty.

02_chata

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Občanská vybavenost a stav objektu

Jakkoliv může vypadat představa života na samotě lákavě, většina lidí jistý komfort bydlení přece jen potřebuje. Zajímejte se proto, jak daleko je to k nejbližšímu obchodu, k lékaři, zda a jak často bude k objektu zajíždět pošta a svoz odpadu.

Hodně důležitý je též stav inženýrských sítí, které dodávají objektu energie. V jakém jsou stavu a jaké jsou jejich parametry? Opravdu zajistí zásobování chaty energiemi v rozsahu, který vyžaduje celoroční bydlení?

V neposlední řadě je třeba samozřejmě posoudit stav daného objektu. Opět je na místě otázka, zda bude celoroční bydlení v něm skutečně komfortní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

5 komentářů

 1. jan Odpovědět

  Vždycky jsem si přál, bydlet někde na samotě u lesa, nebo u rybníka…Přání skončilo, až jsem poznal, co to vlastně samota je…

 2. Jan Odpovědět

  Chybí zejména zmínka o nakládání s odpadními vodami. Časy bezstarostného vypouštění žump přeci jen minuly

 3. Martin Odpovědět

  co za primitiva babišovksého typu je tenhle Martin Straka, omílá samozřejmé věci a odmítá lidem ponechat jejich úsudek

 4. Eva Odpovědět

  Známí bydleli tak, že pán byl celoročně v zahrádkářské kolonii a paní v paneláku tři kilometry od něj. Bylo to ideální manželství. On chatku opouštěl pouze za třeskutých mrazů a ona za ním, když bylo hezky, jezdila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *