Vytápění peletami má i výhody, o kterých jste doposud netušili

Peletky

Co je ekonomické nebývá ekologické – a naopak. Ovšem platit při vytápění domu jen „za dobrý pocit“ bývá trochu drahá legrace. A přitom stačí se vrátit k původním výhodám starého dobrého dřeva.

Nemáme ovšem na mysli vytápění velkými špalky, které musíte vlastnoručně nasekat a následně uskladnit nejlépe ve velkém dřevníku, kde budou ještě několik let vysychat. Trendem je využití dřevního odpadu – ovšem v té nejlepší kvalitě. A přesně to vám předvedou dřevěné peletydřevěné pelety.

Žádná lepidla v nich nenajdete

Nemusíte se bát, rozhodně doma nevytápíte žádnou “chemií“, tedy pokud pořizujete pelety z kvalitního zdroje a od prověřeného výrobce. Dřevo se totiž k sobě doslova slisuje za pomoci obrovského tlaku. Žádná plnidla ani pojiva tak rozhodně nejsou potřeba.

Oheň

Foto: Pexels

Ruku v ruce s touto technologii jde i vysoká výhřevnost. Ta se pohybuje okolo 18–20 MJ/kg – pro srovnání, pokud nekoupíte to nejkvalitnější černé uhlí, které je na trhu k dostání, nedostanete se k podobným cifrám ani náhodou.

Perfektně čistý zdroj vytápění

A nepořádek? Ani ten není ve hře. Pokud si vzpomínáte, kolik mouru či pilin se uvolňuje z uhlí či dřeva, pak vás pelety v tomto ohledu příjemně překvapí. Jsou tak čisté, že si pytel s nimi (nebo rovnou celou paletu) můžete klidně uložit i v předsíni – a odtud odebírat jen potřebné množství.

A jak je to s cenou? Jednu tunu pelet pořídíte už okolo 5 000 Kč (speciální noční pelety apod. jsou samozřejmě dražší). A průměrný rodinný dům spotřebuje za celou zimu okolo 4-5 tun. A to včetně potřebné rezervy „na ty nejkrutější mrazy“, která vám pravděpodobně zbude do dalšího roku. Cenově se tedy vytápění peletami rozhodně vyplatí.

A časově rovněž. Pelety produkují jen minimum popela, takže na každodenní čištění kotle můžete rozhodně zapomenout. A to zní opravdu skvěle, že?

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.