Orchidej

Jak pomocí rýže přimět orchidej kvést

Pokud máte problém s vaší orchidejí, kterou máte v domácnosti, určitě teď dávejte pozor. Máme pro vás totiž tip, jak ji přimět kvést, i když třeba již dlouho květy neměla. Jak? Pomocí rýže. Sice to zní zvláštně, avšak ve většině případů to pomůže. Pojďme si tento trik popsat.

Použijte vodu po namočení rýže

Pokud v kuchyni vaříte rýži, vodu nevylévejte ani se jí jinak nezbavujte. Využijte ji na vaši orchidej, která má problémy s kvetením. Jak? Voda z rýže totiž obsahuje velké množství látek, které orchideji skvěle vyživí. Nejvíce zastoupené látky zde jsou vitamíny B, včetně vitamínu B1 a B2, dusík, fosfor a draslík a dále škroby, tuky, sacharidy a dále. Rostlince rýžová voda pomůže proti škůdcům, k výživě a k dodání energie k růstu.

Vodu po vaření odložte, poté s ní zalijete

Jak tedy správně rýžovou vodu použít? Logicky nikdy ne teplou a ihned po vaření. Ideální tedy je odložit vodu z vaření rýže do ledničky či dostát. Až bude studená (respektive, aby měla pokojovou teplotu), je připravena orchideji pomoci. Ne však jen jí. Pomůže většině obyčejných pokojovek. Zejména právě s problémy s květy. Zalívejte touto vodou rostlinu 15-20 dní (vždy vodou s pokojovou teplotou). poté byste na rostlině měli vidět první pupeny, značící příchod krásných květů.

Jaká voda je ideální

Jak bylo již zmíněno, jako rýžovou vodu můžeme použít i vodu po vaření rýže. Pokud však chcete mít tento roztok přesně udělaný a nevaříte rýži zase tak často, určitě je dobré si udělat tento roztok i samotný, bez ohledu na to, zda zrovna k jídlu rýži jíte či nikoli. K výrobě půl litru tohoto zalévacího roztoku tedy potřebujete 50 g rýže. Tu zde nechte luhovat 24 hodin. Poté jí můžete zalévat. Tento specializovaný přístup je nejlepší, jelikož nemusíte čekat, až bude mít voda vhodnou teplotu. Zároveň, jak bylo již zmíněno, nemusíte výrobu rýžové vody vázat jen na přípravu a vaření rýže k jídlu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

3 komentáře

 1. M. Odpovědět

  Kde kdo radí, aby se použila voda z kde čeho. On někdo vaří třeba rýži bez toho, aby vodu osolil? A sůl kytkám prospívá? A co ta hromada arzenu, který se máčením rýže přes noc uvolňuje?

  1. Kacka Odpovědět

   To si říkám pokaždé,když takovou „radu“ čtu.voda z čehokoliv,sůl a ocet na záhony(hlemýždě) apod.Doufám,že všichni mají tolik soudnosti,aby tyto zhovadilosti nerealizovali.

 2. D. Odpovědět

  Přesně, jak píše „M.“ – rady čím zalévat orchideje je takové množství, že kdybych je chtěla všechny vyzkoušet, tak bych musela mít desítky rostlinek. Sladká voda, česneková voda, banánová voda, černý čaj, lógr – to je jenom zlomek. Já ponořím 1x týdně do odstáté vody na hodinu. Občas přidám koupené hnojivo na orchideje a všechny mi kvetou a kvetou a kvetou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *