02_hriste

Jak dětem zařídit hřiště na zahradě

Zahrada je pro děti pravým požehnáním, neboť mohou zde trávit čas na čerstvém vzduchu. K tomu, aby je pobyt na zahradě bavil co nejvíce, je však třeba dát volnému prostoru, kterým zahrada je, ještě nějakou přidanou hodnotu. A protože všechny děti milují hřiště, je právě zřízení tou pravou volbou. Na co si dát ale při jeho stavbě pozor a na jaké parametry se soustředit především?

Výhody domácího zahradního hřiště

Výhodou veřejného hřiště je jistě kontakt dítěte s vrstevníky. Na druhou stranu ne vždy je možné trávit s dítětem na hřišti tolik času, kolik by si přálo. Na soukromé hřiště mohou rodiče dítě vypustit a současně zastat i práci doma (stále je však třeba jej hlídat). Rodiče budou mít také plnou kontrolu nad stavem všech herních prvků, ty na veřejných hřištích jsou totiž ne vždy jsou ve stoprocentním stavu.

Jak vybírat herní prvky

Na trhu je herních prvků nespočet, Jejich výběr záleží na věku dítěte a samozřejmě také na vkusu a představách rodičů, kteří hřiště zařizují. Na hřišti pro nejmenší nemůže chybět pískoviště, klasikou jsou houpačky či skluzavky a pro větší děti jsou k dispozici trampolíny, prolézačky a prvky, které jsou někde na pomezí herních a sportovních.

To nejdůležitější ale je, aby byly všechny atrakce stabilní a bezpečné. To znamená, že se rodiče při nákupu musí zajímat o to, zda všechny prvky splňují příslušnou technickou normu, tou je norma ČSN EN 71. Další úskalí potom čekají při vlastní stavbě hřiště.

01_hriste

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kam hřiště umístit

Z hlediska bezpečnosti je důležité, aby bylo na hřiště vidět i z domu. Jen tak lze zajistit, aby bylo dítě pořád pod dohledem, i když rodiče zrovna doma něco dělají. Od věci není ani možnost namířit na hřiště kameru a sledovat děti na monitoru např. v kuchyni. Je také zřejmé, že hřiště není vhodné umísťovat blízko vrátkům vedoucím na silnici, k zahradním rybníčkům nebo dokonce poblíž bazénu.

Je poměrně pravděpodobné, že na hřišti si děti budou hrát třeba i s míčem a proto není moc moudré mít poblíž záhon okrasných květin (v tomto případě jde samozřejmě spíše než o ochranu dětí o ochranu květin).

Kolik to bude stát?

Na tuto otázku samozřejmě neexistuje univerzální odpověď. Můžeme pouze říct, co bude cenu určovat. Kolik prvků bude hřiště mít? Kolik z nich budete kupovat a kolik si jich budete vyrábět svépomocí (např. u pískoviště nebo jednoduchých houpaček to není nic těžkého)? Budete volit ty dražší? Bude třeba provádět nejprve nějaké terénní úpravy? Je proto důležité zpracovat si nejprve podrobný plán a sestavit si odhad rozpočtu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *