Jak odstranit vodní kámen? A co to vlastně je?

baterie

Mohlo by se zdát, že boj s vodním kamenem je v domácnosti nekonečný. Je pravdou, že se v koupelně nebo v kuchyni objevuje s železnou pravidelností. To ale neznamená, že by nad ním nešlo (alespoň dočasně) zvítězit. Jako vždy přitom platí, že je třeba svého nepřítele dobře poznat.

Co je vodní kámen?

Vodní kámen, který se skládá z minerálů, především pak z uhličitanu hořečnatého i vápenatého, dokáže potrápit všechny kouty vaší domácnosti. Usazený vodní kámen můžeme najít nejen v rychlovarné konvici, ale také na povrchu dřezu, kolem vodovodních baterií, v toaletě apod.

Minerály, které jsou ve vodě obsažené, se na površích usazují a způsobují při zasychání vznik nevzhledného, šedivého povrchu, který nelze odstranit běžnými čistícími prostředky. Vodní kámen se vyskytuje téměř ve všech domácnostech, obzvláště pak tam, kde je tzv. tvrdá voda.

Ke vzniku vodního kamene přispívají i změny teplot a pomalé odpařování vody, proto nejčastěji vidíme vznik vodního kamene na povrchu vany, sprchových koutů anebo v toaletě.

koupelna

Foto: Pixabay

Jak vodní kámen odstranit?

Každý, kdo si pamatuje základy středoškolské chemie ví, že kyselé látky nabourávají celistvost vodního kamene, který je jinak pevně ukotven na stěnách a jiných površích. A jaké jsou doma nejdostupnější kyseliny? Vodní kámen je zkrátka potřeba odstraňovat pomocí octové vody a kyseliny citronové. Tyto přírodní látky, které jsou nejen finančně dobře dostupné, navíc i dobře zabírají.

Nechte je působit i během noci. Pozor však musíte dát na kyselinu solnou, která by mohla poškodit povrch chromovaných předmětů ve vaší koupelně. Tomu se raději vyhněte a zůstaňte u těch dvou zmíněných kyselin.

Odstranění vodního kamene v toaletě můžete provést pomocí zmíněného octa. Do WC mísy nalijte celou lahev octa a nechte kyselý prostředek působit přes noc. Ocet postupně nabourá povrch usazeného vodního kamene, který potom můžete dočistit běžnými prostředky na čištění WC.

Kromě octa můžete využít na čištění vašich předmětů v koupelně i citronovou šťávu kterou smícháte s jedlou sodou. Takto připravenou pastou vyčistíte bez problémů usazené zbytky vodního kamene. Tato jednoduchá kombinace dvou ingrediencí umí opravdové zázraky.

Vodní kámen, který se často usazuje i v prostorách mezi kachličkami můžete odstranit pomocí parního čističe, který (při výběru menšího modelu) bezpečně vyčistí i vaše baterie v koupelně.

Zdroje informací: https://www.alza.cz/jak-odstranit-vodni-kamen

https://www.homeincube.cz/snadno-odstranit-vodni-kamen-toalety/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.