Sklizeň rajčat v ohrožení. Co způsobuje problémy s dozráváním

Máte rajčata s bohatou násadou plodů, ale nějak nechtějí dozrávat? Problém může mít i více příčin, nebo jejich vzájemnou kombinaci. Záleží na tom, jakou péči věnujete pěstování. Důležitá je také pravidelnost, což je klíčová například u zálivky. Podívejte se na několik důvodů, které mohou být zodpovědné za to, že rajčata špatně a nedostatečně dozrávají.

Nedostatky při hnojení

Jedním z častých problémů bývají nedostatky při hnojení. Chybějící živiny či jejich nevyvážené množství se může projevovat žloutnutím listů, ale i nedostatečným vývojem a špatným dozráváním plodů. Pokud chybí vápník, objevují se typické hnědé skvrny ve spodní části. Při nedostatku draslíku zase můžete pozorovat problémy s pomalým dozráváním, kdy nemusí dobře dozrát celý plod, ale u stopky zůstane poměrně velké zelené místo. Dalším prvkem, který nemusí být v optimálním množství, je fosfor. Pokud ho je málo, jsou plody malé a deformované. Když však bude fosforu příliš, můžete naopak pozorovat zpomalení zrání a snížení kvality plodů. Zkrátka je potřeba volit kvalitní hnojiva a dávkovat je podle přesně uvedených pokynů.

Pravidelná zálivka

Jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje dozrávání rajčat je pravidelná zálivka. Důležité je pravidelné zalévání přiměřeným množstvím vody. Nesmíte to však s vodou přehánět, protože přílišná vlhkost může také zpomalovat dozrávání. U zálivky si také hlídejte, aby byla směřována rovnou ke kořenům a snažte se nemáčet listy, protože by mohlo dojít k rozvoji nechtěné plísně rajčatové nebo bramborové, což by zrání plodů také negativně ovlivnilo.

Foto: Pixabay

Problémem může být i sucho nebo extrémní teploty

Špatné dozrávání rajčat může být také otázkou příliš nízkých nebo naopak extrémně vysokých teplot kombinovaných se suchem. Tohle ale při pěstování venku na záhonu nijak neovlivníte, takže jediné co můžete udělat, je snažit se o pravidelnou a dostatečnou zálivku.

Zdroj: https://bydlimeutulne.cz/az-polovina-zahradkaru-dela-stale-stejne-chyby-diky-kterym-rajcata-nedozravaji-a-kerich/ a https://permaseminka.cz/poradna/pestovani-rajcat/proc-zustavaji-plody-rajcat-kolem-stopky-zelene-a-nedozraji.html

Náhledové foto: Pixabay