Jak správně pečovat o ratanový nábytek, aby dlouho vydržel

Kvalitní ratanový nábytek představuje investici do vybavení, které opravdu dlouho vydrží. Jenže mnoho lidí si stále myslí, že je ratan složitý na údržbu. Není to tak úplně pravda, ale i tak je potřeba dodržet několik základních pravidel, díky kterým bude ratanový zahradní nábytek dlouho funkční i krásný.

Přírodní materiál potřebuje péči

Pravý ratanový nábytek je z čistě přírodního materiálu. Díky tomu má krásný vzhled i typické vlastnosti. Péče o takový nábytek zabere pár hodin ročně, ale z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí. Hlavně při porovnání s některými umělými materiály, které se až příliš rychle a snadno opotřebují. Ratan nemá problém s vyššími teplotami ani běžnou vlhkostí. Naopak můžete životnost zahradního nábytku negativně ovlivnit, když ho budete skladovat v příliš suchém a chladném prostředí. Špatné je i větší střídání teplot.

Jak přes rok pečovat o ratanový nábytek

Stačí pochopit, co ratanovému materiálu vyhovuje a hned budete vědět, jak o něj správně pečovat. V rámci pravidelné údržby odstraňujte prach a nečistoty. Vodu k čištění příliš nepoužívejte, aby ratan zbytečně nenasákl. Rovněž je dobré mít zahradní nábytek vždy pod nějakou střechou, aby na něj zbytečně nepršelo. U skladování je důležité kontrolovat výskyt plísně. Pokud se objeví, musíte ratan vysušit a umístit do teplejšího prostředí. Zároveň však nesmíte ratan příliš vysušit, aby se nelámal.

Foto: Pixabay

Speciální přípravky pro ošetření ratanového nábytku

Nejlepším způsobem, jak pečovat o ratanový nábytek, je výběr kvalitních prostředků pro ošetření. Vybírejte speciální přípravky určené rovnou na ratan. Jedná se například o vhodný olej, díky kterému se na ratanu vytvoří drobná ochranná vrstva, která může pomoci například proti plísním a podobným problémům, které vznikají především ze špatného skladování a nevhodných podmínek mimo hlavní sezónu.

Zdroj: https://www.supersektor.cz/pece-o-ratanovy-nabytek a https://www.svetratanu.cz/clanky-a-testy/jak-se-starat-o-ratanovy-nabytek

Náhledové foto: Pixabay