Jak odstranit skvrny od kávy?

Káva

Skvrn od kávy se zbavíte snadno, pokud jsou čerstvé. Ve chvíli, kdy zaschnou, už je to horší. A to ať se jedná o oblečení, nábytek nebo čalouněnou sedačku. V následujících řádcích se však můžete dočíst o tricích, jak odstranit skvrny od kávy.

Voda, voda, voda

Ve chvíli, kdy si polijete své oblečení kávou, dejte místo se skvrnou ihned pod studenou vodu. Samozřejmě pokud si oblečení můžete sundat. Pokud ne, alespoň nějaký mokrý hadřík přiložte shora na skvrnu. Naopak zespoda skvrny přiložte hadřík suchý, který bude dobře absorbovat vlhkost. Po chvilce svrchní hadřík propláchněte pod vodou a celý proces opakujte. Jestliže máte možnost si obstarat trochu pracího prášku nebo gelu na skvrny, naneste ho na zašpiněné místo a opět propláchněte vodu. Ve všech uvedených způsobech jde však o první pomoc a ve výsledku budete muset použít pračku či navštívit čistírnu. U materiálů, jako je například kůže, nechte čištění raději na profesionálech.

Horkou vodu ne

Horká voda je nezbytná k tvorbě dobrého šálku kávy, avšak k odstranění skvrny od kávy vhodná není. Právě naopak. V případě organických skvrn od kávy, čaje, mléka, či krve je horká voda nepřítelem při čištění. Po použití horké vody totiž skvrnu neodstraníte už nikdy nijak. I v případě využívání sušičky na prádlo kontrolujte, že do ní dáváte prádlo beze skvrn. Je to totiž jako s horkou vodou. Takže vodu ano, ale ne teplou.

I nábytek může zůstat poškozen

Doposud byla řeč jak na skvrny od kávy na oblečení. Nyní se dostáváme k tomu, jak odstraňovat skvrny od kávy z nábytku. Pokud na si na stůl vylijete hrnek kávy, skvrna se neobjeví, když ji hned setřete. Po zaschnutí však na zasažené místo použijte vhodný čistič. V případě dřeva nebo kamene si ověřte, zda místo nezůstalo po skvrně ještě vlhké. Káva je kyselá a mohla by zanechat trvalé skvrny. V případě, že by došlo k zaschnutí skvrny například u mramoru, vytvořte si pastu z 12% peroxidu vodíky a prášku na nádobí. Naneste a nechte působit, tak dlouho než skvrna nezmizí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.