Jak nejlépe vyčistit spáry mezi kachličkami? S pomocí svíčky

Koupelna

Kachličky mohou v koupelně nebo v kuchyni vypadat velice dobře. Jejich další výhodou potom je, že se snadno a dobře udržují a čistí. To ovšem neplatí o spárách mezi nimi. Ty časem šednou, usazují se na nich obtížně vyčistitelné nečistoty a ve vlhkém prostředí koupelny nebo kuchyně také plíseň. Naštěstí existují metody, jak spáry vyčistit opravdu důkladně a k tomu ještě zajistit, aby se ve spárách další nečistoty dlouho neusazovaly.

Čištění spár

Těmi místy, kde se v našich koupelnách či na kuchyňských linkách usazují nečistoty vůbec nejvíce, jsou právě spáry mezi kachlemi. Spárovací hmota časem šedne díky postupnému usazování nečistot. Výsledkem je stav, který zrovna nevytváří dojem svěží koupelny.

Zbavit se nečistot ve spárách je možné s pomocí speciálních čistících prostředků určených právě pro tento účel, kterých je na trhu více než dost. Kromě nich je ale možné využít i přírodní alternativu, kterou je obyčejná jedlá soda. Je to přitom velmi jednoduché, sodu rozpustíme ve vodě a vzniklým roztokem za pomoci kartáčku nebo houbičky spáry vydrhneme.

Koupelna

Foto: Pixabay

Jak spáry ochránit?

Ve chvíli, kdy jsou spáry čisté, přijde čas obyčejné svíčka, která je dokáže na poměrně dlouhou dobu ochránit před dalšími nečistotami. Kachličky tedy zprvu vyčistíme běžným prostředkem nebo zmíněnou sodou. A poté přijde čas na svíčku.

Po uschnutí kachliček naneste do spár tupou stranou svíčky vrstvu vosku, která na nich vytvoří odolný film. Po vosku bude nyní voda stékat, nedostane se dovnitř spár, stejně jako špína a nečistoty. Povrch spár pak bude možné snadno čistit.

Kachle tak zůstanou dlouho čisté, aniž by se na nich cokoliv usazovalo. Bílý vosk navíc místa, která lemují kachle, jasně rozzáří. Vosk bude působit jako impregnace. Voskový film je samozřejmě třeba po čase obnovit, pokud to ale budeme důsledně dělat, odměnou nám bude zářivě bílá koupelna.

Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/svicka-zbavi-plisne-ve-sparach-20211110.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.